index

اکستاسی (با نام های Roll, beans, hug, love drug, E, Adam, X, XTC) در چند سال اخیر توسط شیمی دانان سودجو تهیه و به صورت پودر، قرص و یا کپسول عرضه شده است. متاسفانه اخیرا این ماده نیز به ایران راه یافته است و به صورت خوراکی گاهی انفیه کردن (استنشاق از راه بینی) مورد استفاده قرار می گیرد. اکتساسی با نام علمی Methylenedioxymethamphetamine 3-4 (به اختصار MDMA) دارای خواص تحریکی شبیه آمفتامین و توهم زایی شبیه LSD بوده و اثرات خود را از طریق تاثیر بر روی سلول های عصبی ارتباطی سروتونین داخل مغاز اعمال می کند و دارای خواص تخریبی بر روی نورونها نیز است. این ماده دارای خواص وابستگی روانی و جسمی است.
اثرات کوتاه مدت اکستاسی: پس از مصرف، گیجی و منگی، تشدید حالات روحی روانی منفی و مثبت، احساس داشتن انرژی بالا، اضطراب، افسردگی و پارونیا (هذیان های تحت تعقیب بودن یا عظمت طلبی) ظاهر می شوند و ممکن است بیش از یک هفته نیز باقی بمانند. اثرات جسمانی اکستاسی به صورت احساس گز گز پوست، افزایش ضربان قلب و فشار خون، خشکی دهان، گرفتگی عضلات، تاری دید، لرز، تعریق، تهوع و ساییدن غیر ارادی دندانها به هم تظاهر می کند. در صورت مصرف بیش از حد ممکن است دمای بدن بطور بدخیم افزایش یابد (به اصطلاح علمی هیپرترمی بدخیم) و سلول های عضلانی تخریب شوند و این مسئله منجر به نارسایی کلیه و قلب شود.
اثرات طولانی مدت اکستاسی: در مصرف طولانی مدت و در مواردی حتی با یک یا چند با راستفاده ممک است صدمات زیر بوجود آید:
1- صدمات مغزی: در آزمایش بر روی حیوانات دیده شده است که مصرف اکستاسی برای چهار روز موجب تخریب برخی از سلول های عصبی مغز (انواع سروتونین و دوپامین) شده است که برگشت ناپذیر بوده اند و چنین ضایعاتی می تواند تظاهراتی شبیه بیماری پارکینسون و حتی MS داشته باشد.
2- صدمات کلیوی: مصرف طولانی مدت و یا زیاد دارو می تواند موجب درجاتی از نارسایی کلیه شود.
3- صدمات کبدی: یکی دیگر از خطرات اکستاسی بروز ضایعات کبدی است و خطر بروز چنین صدماتی در کسانی که در پی مصرف این ماده دچار بئورات جلدی (شبیه جوش) می شوند بسیار زیاد خواهد بود.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد