picky-eater

چگونه می توانیم مانع بدغذایی فرزندمان شویم و وی را از این عادت بد غذایی جدا کنیم متخصصین چه توصیه هایی برای این کودکان دارند و چه پیشنهاداتی در این زمینه به آن ها می کنند بهترین روش های مقابله با این حالت در سنین پایین چیست

«به محض این که اسمش را صدا می زنیم تا برای خوردن ناهار به سر سفره بیاید، یاد بازیگوشی هایش می افتد! حتی یک ثانیه کنار سفره نمی نشیند، در حالی که می دانیم گرسنه است و باید غذا بخورد. از یک طرف دل مان نمی آید بی خیال غذا دادن به او شویم و از طرف دیگر، واقعا اعصاب مان را خرد می کند تا یک لقمه غذا بخورد».

عادت های غذایی کودکان بین 2 تا 5 ساله یکی از مهم ترین چالش های والدین به ویژه مادران در دوران اولیه زندگی کودک است. با توجه به این که این رفتارها ذاتی نیست و کودک آن ها را فرا می گیرد، بسیاری از این عادت ها تا آخر عمر همراه فرد است و در صورت کم توجهی گاهی به مشکلاتی می انجامد.

«حسین سلیمان پور»، روان شناس تربیتی نکاتی را در این باره مطرح می کند که به والدین در حل مشکل بدغذایی کودک شان، کمک قابل توجهی می کند.
رفتارهای نامناسب والدین
این که هر وقت کودک غذا نمی خورد، مادر یا پدر به دنبال او بدود و غذا دهانش کند یکی از رایج ترین اشتباهات والدین در برخورد با کودکان بد غذاست. همچنین زمانی که سفره پهن می شود یا میز چیده می شود و والدین چند بار کودکشان را صدا می زنند، نباید با سر و صدا یا گاهی با تهدید از او بخواهند سر سفره بیاید و غذایش را بخورد.

یک علت دیگر بد غذایی کودک هم می تواند این باشد که والدین به ساعات غذا خوردن اهمیت نمی دهند چراکه رعایت دقیق ساعت غذا خوردن و داشتن برنامه غذایی، به کودک اهمیت خوردن غذا را نشان می دهد.
توصیه هایی به والدین
نکته مهم این است که اگر فرزند شما به راحتی غذایش را می خورد و به غذا خوردن علاقه نشان می دهد یا در وزن و قد مشکلی ندارد، لازم نیست از روش های زیر استفاده کنید؛ اما در صورتی که کودکی دارید که اگر او را رها کنید به اندازه کافی غذا نمی خورد یا نمی توانید او را تنها برای خوردن غذا یک جا بنشانید، راهکارهایی که در ادامه مطرح می شود به کارتان خواهد آمد.
1-از نصیحت، تذکر و تهدید که آثار موقتی و زودگذر دارند، استفاده نکنید. متاسفانه این موارد در مادرانی که خیلی حساس، زودرنج و عصبی هستند بیشتر دیده می شود که از علل تشدید مشکل بد غذایی کودکان نیز به حساب می آید.

2-سعی کنید غذا را در کنار دیگر اعضای خانواده صرف کنید چراکه وقتی با هم هستید بچه ها انگیزه بیشتری برای غذا خوردن پیدا می کنند.

3-بررسی کنید که آیا رفتار یکی از اعضای خانواده باعث بدغذایی کودک تان نشده است مانند خواهر یا برادری که در انتخاب نوع غذاها سخت گیری می کند یا هر غذایی نمی خورد. اگر این گونه است، ابتدا مشکل خواهر یا برادرش را حل کنید چون الگوی مناسبی برای کودک نیست.

4-غذا را خلاقانه تزیین کنید. این کار، انگیزه کودک برای غذا خوردن را افزایش می دهد؛ به طور مثال و برای تزیین می توانید از برش های هویج، خیار یا برگ های سبزی و … استفاده کنید. همچنین ظرف های غذا را هرچند وقت تغییر دهید و برای کودک بیشتر از رنگ های زرد استفاده کنید. برخی پژوهش های روان شناسی نشان می دهد که رنگ زرد اشتهای کودک را برای خوردن بیشتر می کند.

5-از امروز وقتی غذا آماده شد، فقط یک بار به کودک تان بگویید که غذا آماده است. اگر نیامد، عصبانی نشوید و تذکر ندهید، سر و صدا نکنید، ناز نخرید و … . شما غذای خودتان را بخورید و غذای کودک تان را جداگانه، کناری بگذارید تا هر وقت گرسنه شد، بتواند بخورد. در این مواقع، بد نیست گاهی بعد از جمع کردن سفره، اگر آمد و غذا خواست بگویید نیامدی و غذا تمام شد. در این زمان با او بحث نکنید و اگر سر و صدا کرد فقط سکوت کنید.

6-اگر کودک تان غذای خاصی را دوست ندارد، به جای اصرار و تاکید زیاد برای خوردن آن، شکل و نوع آن را تغییر دهید؛ برای مثال اگر شیر نمی خورد به جای آن بستنی، ماقوت، شیربرنج، کشک و … به او بدهید یا اگر گوشت را به صورت خورشتی دوست ندارد، آن را به صورت کباب، سرخ شده و … درست کنید. باز هم تاکید می کنم که اگر غذایی را دوست ندارد با اصرار و زور به او ندهید چراکه دلزدگی ایجاد خواهد کرد.

7- غذا را در ظرف های بزرگ سر سفره نیاورید چون کودک فکر می کند باید همه آن را بخورد؛ بنابراین احساس بدی نسبت به غذا خوردن پیدا می کند.

8-در خانواده هایی که تنقلات بیش از حد، نوشابه های گازدار، سس و … نقش قابل توجهی در برنامه غذایی شان ندارد، بد غذایی کودکان نیز کمتر دیده می شود.
یک توصیه به آن هایی که تازه پدر یا مادر شده اند
اگر فرزند نوزادی دارید که به تازگی شروع به غذا دادن به او کرده اید، به مرور زمان مذاق او را با غذاها و طعم های مختلف آشنا کنید تا در سال های آینده با مشکلات کمتری مواجه شوید.

منبع:روزنامه خراسان