quit-smoking-myths-intro

برخی شایعات و باورهای رایج در زمینه ترک سیگار وجود دارد که می خواهیم به درستی یا نادرستی  آن ها اشاره کنیم در این زمینه افسانه ها و صحبت های زیادی در میان مردم رواج دارد که در مورد مهمترین آن ها صحبت کرده ایم

ترک سیگار یکی از سخت ترین کارهایی است که افراد با سابقه طولانی استعمال دخانیات باید آن را تجربه کنند. ترس های رایج و تصورات غلط در مورد ترک سیگار شاید بتواند این فرایند را کمی دشوارتر هم کند.

به عنوان مثال بسیاری از سیگاری ها نگرانند که با ترک سیگار دچار افزایش وزن شوند. خوشبختانه باید گفت بسیاری از این ترس ها غیر واقعی و تا حد زیادی اغراق آمیز است. در اینجا 10 اسطوره مرتبط با ترک سیگار بیشتر معرفی شده اند:

افسانه: ترک سیگار باعث افزایش وزن می شود

حقیقت: یکی از نتایج ترک سیگار شاید افزایش وزن باشد، ولی این افزایش وزن به دلیل افزایش اشتها و تمایل به خوردن غذاهای سالم بعلاوه ورزش و فعالیت بدنی بیشتر است. به طور متوسط، کسانی که سیگار را ترک می کنند، 5 تا 10 پوند وزن را در چند ماهه اول اضافه خواهند کرد. به خاطر داشته باشید که این اضافه وزن نسبت به آثار سوئی که سیگار بر شما دارد، بسیار بی اهمیت است.

افسانه: ترک سیگار باعث نوسانات خلقی می شود

حقیقت: این طبیعی است که افرادی که سیگار را برای اولین بار ترک می کنند، دچار احساسات مرزی شوند. ولی این نکته مهم را به خاطر داشته باشید که این عارضه معمولا کوتاه مدت است. خبر خوب این است که بدن خود را با دوری از نیکوتین کاملا تنظیم کرده و تطبیق می دهد.

افسانه: ترک سیگار افسردگی می آورد

حقیقت: برخی این باور را دارند که نوسانات خلقی کوتاه مدت ناشی از ترک سیگار باعث عوارض بلند مدت مانند افسردگی خواهد شد. اما واقعیت این است که افسردگی در سیگاریها شایع تر از کسانی است که اقدام به ترک آن می کنند. خبر خوب این است که با ترکیب های دارویی و مشاوره های درمانی مناسب می توان عوارضی مانند افسردگی بعد از ترک سیگار را کاملا درمان کرد.

افسانه: ترک سیگار باعث تخریب زندگی اجتماعی می شود

حقیقت: بسیاری از افرادی که سالهای سال است سیگار می کشند، از این بیم دارند که با ترک آن برای اولین بار روابط اجتماعی خود را خراب کنند. پیوستن به فعالیت های سرگرم کننده و کاهش چالش های فیزیکی ناشی از ترک سیگار، خود راه جدیدی برای پیشرفت تعاملات اجتماعی است.

افسانه: برای ترک سیگار، من خیلی پیر هستم

حقیقت: اگر یک سال است که سیگار کشیدن را ترک کرده اید، خطر بیماری های قلبی را به نصف کاهش داده اید. افراد 35 تا 39 ساله، اگر سیگار را ترک کنند، می توانند 3 تا 5 سال طول عمر خود را زیاد کنند. افراد 65 ساله، می توانند یک سال طول عمر خود را زیاد کنند. مطالعات نشان داده که حتی افراد 69 ساله نیز می توانند با ترک سیگار، طول عمر خود را زیاد کنند و از زندگی لذت بیشتری ببرند.

افسانه: اگر کودکی در خانه نباشد، می توان سیگار کشید

حقیقت: اگر کسی در داخل خانه سیگار بکشد و حتی فرد دیگری در آنجا نباشد، دود سیگار روی فرش، لباس ها و پرده ها و … باقی می ماند. اگر بتوانید بوی سیگار را در فضای خانه استشمام کنید، بدون اینکه کسی در آن لحظه سیگار بکشد، نشان می دهد که مواد شیمیایی سرطان زا در محیط خانه وجود دارد. این مسئله به خصوص در نوزادانی که روی زمین سینه خیز یا چار دست و پا راه می روند و وسایل را در دهانشان می گذارند، خیلی خطرناک است. پس بهتر است برای سلامت کودکانمان سیگار را ترک کنیم.

منبع:www.everydayhealth.com

آوای سلامت،