bigstock-Knitting-54721883

آیا می دانستید با مشغول  شدن به بافتنی با میل و کاموا می توانید به آرامش روحی و روانی خاصی دست پید اکنید و باعث درمان بسیاری از مشکلات خود شوید این توصیه اکثر روانشناسان برای خانم هاست چون موجب سلامت روانی آن ها خواهدشد

 دکتر هربرت بنسون، یک پزشک پیشگام می‌گوید که انجام عمل تکراری بافتن می‌تواند حالت آرامشی را برای شما به وجود بیاورد که تنها می‌توان با مدیتیشن و یوگا آن را مقایسه کرد. زمانی که مشغول به بافتن با میل و کاموا یا قلاب‌بافی می‌شوید، ضربان قلب و فشارخونتان کاهش می‌یابد و سطح کورتیزول خونتان پائین می‌آید.

اما برخلاف یوگا و مدیتیشن، بافتن باعث تولید محصولی می‌شود که اعتمادبه‌نفس شما را بالا می‌برد و حس رضایتمندی از خلق چیزی جای حس استرس و اضطراب شما را می‌گیرد. در تورنتوی کانادا پزشکان برای کمک به سیگاری‌ها از طرح «بافتن‌درمانی» برای ترک سیگار استفاده می‌کنند. همچنین بیمارانی که دچار بیماری‌های سخت مانند سرطان هستند، با پیش گرفتن بافتنی بهتر می‌توانند با بیماری خود دست‌وپنجه نرم کنند. دانش‌آموزان مدارس و حتی زندانیان مدعی هستند که بافتنی مهارت‌های اجتماعی آنان را بهبود بخشیده است. همچنین مهارت ریاضی دانش‌آموزانی که بافتنی را به‌عنوان یکی از کارهای دستی مدرسه انجام می‌دهند، بهتر شده است.

در مطالعه‌ای که در سال 2009 توسط محققان دانشگاه کلمبیا انجام شد نشان داده شد که پس از آموزش بافتنی به 38 زن که دچار بی‌اشتهایی عصبی شده بودند، تغییر قابل‌توجهی در وضعیت بیماری آنان به وجود آمد. 74درصد زنان اظهار کردند که بافتنی احساس ترس آنان را کاهش داده و باعث شده است که کمتر به مشکلشان فکر کنند.60 بیمار که دچار درد مزمن بودند گزارش کردند که بافتنی موجب شده کمتر روی درد خود تمرکز کنند. محققان می‌گویند که چون مغز درآن‌واحد فقط تعداد محدودی پیام را می‌تواند تجزیه‌وتحلیل کند، بنابراین بافتن با میل یا قلاب‌بافی شرایط مغز را برای دریافت پیام‌های درد سخت می‌کند.

خواندن روزنامه یا نواختن موسیقی وجود چنین تاثیری را روی سلامتی فرد نشان نمی‌دهد. محققان معتقدند که انجام چنین فعالیت‌های دستی باعث رشد سیستم عصبی مغز می‌شود که به بهبود سلامت شناختی افراد می‌انجامد.سپید
NewYorkTimes