knock-knees

برای رفع زانوی پرانتزی از چه روش هایی می توانیم کمک بگیریم توصیه های موثر برای برطرف کردن این حالت در خردسالان کدامند متخصصین فیزیوتراپی چه نوع تمرینات و حرکات ورزشی پیشنهاد میدهند

انجام حرکات ورزشی در آب و یا آب‌درمانی جزو اصول درمان زانوی پرانتزی است.

مرتضی رجائی، متخصص جراح و بیماری‌های استخوان و ارتوپد، استاد دانشگاه شهید بهشتی، در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان با اشاره به حرکات ورزشی که در درمان پاهای پرانتزی مؤثرند، گفت: انجام هر ورزشی در آب می‌تواند در درمان و کاهش عوارض پاهای پرانتزی مؤثر باشد، در واقع آب درمانی جزو اصول درمان این عارضه است.

این مختصص ادامه داد: قرار گرفتن در آب تا ناحیه سینه و راه رفتن با فشار به سمت جلو، پهلو و یا پشت یکی از حرکات ورزشی بسیار مفید است و همچنین به طور کلی هر حرکت ورزشی دیگری در آب، مانند پازدن دوچرخه در آب و… نیز مفید هست.

وی در ادامه افزود: البته انجام یکسری از نرمش‌ها در خشکی که بدون فشار آوردن به زانو باعث تقویت عضله‌های ران و ساق پا می‌شوند نیز باعث کاهش فشار به مفصل پا شده و به روند درمان کمک می‌کند.

دکتر رجایی در تشریح نرمش‌های ذکر شده، گفت: دراز کشیدن و بالا بردن پا به فاصله 10 الی 15 سانتیمتر از زمین و حفظ این وضعیت به مدت 10 ثانیه، که این حرکت را هم به سمت جلو و هم پهلوها می‌توان انجام داد و بهتر است این نرمش را 1 الی 2 بار در روز تکرار کرد.