carb

قندها به مقدار مناسب می تواند جهت بیماران دیابتی و ورزشکاران (سه ساعت قبل از مسابقه) مفید باشد. عمده کربوهیدرات موجود در غلات کربوهیدرات پیچیده مانند نشاسته می باشد که باعث می شود پس از هضم بلافاصله قند خون بالا نرود. (افزایش قند خون تدریجی باشد.) این خاصیت گروه غلات به بیماران دیابتی و ورزشکاران که به دسترسی تدریجی مواد قندی نیاز دارند کمک می کند در افراد دیابتی به علت کمبود یا فقدان انسولین قند به راحتی از خون به داخل سلولها وارد نمی شود. پس اگر مواد قندی ساده (مانند شکر و نبات و آبنبات) به مقدار زیاد مصرف شود باعث افزایش ناگهانی قند خون و ایجاد مشکلات بعدی خواهد شد.
همچنین در ورزشکاران مصرف کربوهیدراتهای پیچیده موجب ذخیره این مواد در کبد و عضلات خواهد گردید تا در موقع نیاز تامین کننده انرژی مصرفی در ورزشکاران باشد. و یا مصرف آن 4-3 ساعت قبل از مسابقه باعث خواهد شد تا بتدریج مواد قندی وارد خون شوند و قند ورزشکار در طول مسابقه تامین گردد.
در صورتیکه غلات تصفیه نگردند سبوس آنها جدا نخواهد شد و غلات حاوی خواص بیشتری خواهند بود. متاسفانه در جوامع امروزی انسانها به مصرف غلات تصفیه شده روی آورده اند. مثلا نان سفید بیشتر از نان سبوب دار تیره مورد پذیرش می باشد.
سبوس غلات حاوی ویتامینهای گروه B می باشد که جهت متابولیسم و سوخت و ساز در بدن بسیار ضروری می باشند. همچنین این مواد حاوی فیبر می باشد که جهت تنظیم حرکات روده و جلوگیری از یبوست، جلوگیری از سرطان کولون و پایین آوردن کلسترول خون بسیار موثر است. هر انسان بالغ روزانه به 25 گرم فیبر نیاز دارد که منبع آن معمولا سبوس غلات، سبزیجات، میوه جات و حبوبات می باشد متاسفانه امروزه این نیاز (25 گرم در روز) در بسیاری از افراد تامین نمی شود.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد