water-poured-into-glass
 نوشیدن بیش از حد آب چه تاثیرات منفی روی سلامتی ما میگذارد درتس است که روزانه از 8 تا 12 لیوان باید آب بنوشیم اما زیاده روی در این زمینه باعث بروز مسمومیت در بدن افراد می شود این نوع مسمومیت ها با چه علائمی در بدن بروز می کنند

 دکتر فرح‌بخش متخصص تغذیه و رژیم درمانی گفت: 60 تا 70 درصد بدن افراد بالغ را آب تشکیل می‌دهد این میزان در نوزادان حدود 80 درصد است بنابراین آب مهم‌ترین ترکیب بدنی انسان به شمار می‌رود پس تعادل آن حائز اهمیت است. چون کم‌آب شدن بدن خطرات جدی برای عملکرد قسمت‌های مختلف بدن از جمله قلب و عروق و مغز را به همراه دارد.
وی ادامه داد: مصرف بیش از حد آب می‌تواند به فرد آسیب برساند، هر فرد حدود 8 الی 12 لیوان آب در شبانه‌روز باید استفاده کند و افرادی که در محیط‌های گرم کار می‌کنند این میزان آب در آنها افزایش پیدا می‌کند و حتی ممکن است به 2 تا 3 برابر هم افزایش یابد.
فرح‌بخش بیان کرد: بسیاری از افراد آب کافی استفاده نمی‌کنند و در فصول سرد آب را فراموش می‌کنند و یا خیلی کم آب مصرف می‌کنند و این باعث کمبودهایی مانند خشکی پوست، کمبود حجم خون و اختلال در مایعات میان بافتی می‌شود.
وی در مورد مضرات مصرف آب تأکید کرد: آسیبی که در این زمینه می‌تواند بروز پیدا کند اضافه بار مایعات در بدن است، این افراد می‌توانند دچار مسمومیت با آب شوند یعنی اختلاف الکترولیتی در بدن افراد به وجود می‌آید که در واقع تعادل بین میزان آب و املاح بدن (سدیم، پتاسیم، منیزیوم، کلر و …) به هم می‌خورد.
وی خاطرنشان کرد: برای درمان کسانی که دچار مسمومیت با آب شده‌اند آنها را بستری و تحت درمان پزشکی قرار می‌دهیم البته منظور از مصرف، میزان خیلی زیاد مانند آبی حدود 10 لیتر است.
وی در پایان نوشیدن آب کافی را برای افراد ضروری دانست و به افرادی که رژیم لاغری دارند توصیه کرد: قبل از غذای اصلی یک تا دو لیوان آب استفاده کنید تا حجم معده‌تان اشغال شود و میل به خوردن کاهش یابد چون آب برای کاهش وزن بسیار مفید است.