images

در بسیاری از موارد نیازهای تغذیه ای در شیردهی به مراتب از دوران بارداری بیشتر است. (به جز نیاز به اسید فولیک و آهن که در بارداری بیشتر است).مادری که می خواهد برای چندین ماه متوالی به نوزاد خود شیر دهد باید به دریافت کافی ریز مغذی ها حساس باشد. مصرف شیر، گوشت، میوه و سبزیجات تازه به اندازه کافی می تواند شیردهی با کیفیت مطلوب را تضمین نماید.
با توجه به اینکه بیشتر حجم شیر آب است مصرف کافی آب و مایعات بسیار ضروری است.
لازم به ذکر است که آب می تواند بهترین نوشیدنی برای مادر شیرده باشد. و با توجه به اینکه چای و قهوه
می تواند موجب دفع آب شود مصرف بیش از 2 لیوان توصیه نمی گردد. نیاز به آب در این دوران ml1700-100 افزایش می یابد. که می توان با مصرف آب، آبمیوه یا میوه های آب دار آن را تامین نمود. معمولا حجم شیر مادر بیشتر به تعداد وعده هایی که نوزاد شیر می خورد بستگی دارد تا دریافت روزانه او بنابراین شیر دادن به نوزاد در وعده های مکرر می تواند منجر به افزایش شیر مادر شود.
ترکیب بعضی از ریز مغذی ها مانند روی، ید، سلنیوم و ویتامینها در شیر به تغذیه مادر بستگی دارد و تحت تاثیر غذای دریافتی مادر قرار دارد. در صورتیکه مادر در برنامه غذایی اش از مواد فوق به اندازه کافی استفاده ننماید مقدار آنها در شیر نیز کم خواهد شد. لذا توجه به مصرف موارد فوق بسیار مهم است. به نظر می رسد بقیه مواد مغذی در شیر مادر تحت تاثیر رژیم غذایی او نباشد و معمولا ثابت است

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد