5453
برای رسیدگی بیشتر به سلامت دهان و دندانتان باید از موارد آسیب رسان به آن ها پیشگیری کنید و بیشتر به آن ها رسیدگی کنید روش و نحوه مسواک زدن و استفاده از دهانشویه در کودکان در این زمینه بسیار تاثیرگذار است

همه مردم می دانند که مواد قندی و شیرین دندان ها را خراب می کند حالا وقتی این مواد قندی در طول روز یا در طول شبانه روز روی سطح دندان هایمان برای مدتی طولانی بماند میکروب هایی تولید می شوند که همانند چکش به جان دندان ها می افتد و درصدد تخریب آن ها هستند و آن زمان با یک احساس درد کشنده که انگار یک میخ آهنین در داخل دندان فرو می رود روبرو می شویم و این زمانی است که میکروب دندان را حل کرده است و پوسیدگی دندان آغاز می شود.
پوسیدگی دندان در یک لحظه و یک روز انجام نمی شود بلکه مدت زمانی لازم است تا مینا حل شده و بافت نرم مینا از بین برود،بعد از خوردن غذا و رسیدن مواد قندی به دندان تقریبا 2 الی 5 دقیقه طول می کشد تا اسید ایجاد شود در طی مدت 10 دقیقه میزان اسید به حداکثر خود می رسد پس از 20 تا 60 دقیقه در همان حال باقی می ماند و بعد از آن به تدریج به حالت عادی برمی گردد.
جلوی ضرر را از هر جا بگیریم منفعت است!
علی یزدانی معاون آموزشی نظام پزشکی گفت: برای جلوگیری از پوسیدگی دندان مهم ترین اقدام رعایت بهداشت دهان و اینکه رژیم غدایی مان مقدار کمی ترشی و شیرینی در آن باشد قبل از خواب حتما مسواک بزنیم.
علی اکبر فاضل استاد دانشکده دندان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: عامل اصلی پوسیدگی دندان میکروب هایی هستند که تولید اسید می کنند و این اسید روی مینای دندان اثر می گذارد و مینای دندان را تخریب می کند و پوسیدگی به سمت عصب دندان پیشروی کرده حال این میکروب ها در محیطی رشد می کنند که محیط اسیدی است.
وی ادامه داد: محیط اسیدی زمانی به وجود می آید که افراد هیدروکربن ها و مواد نشاسته ای مواد قندی و شیرینی مصرف کنند و روی سطح دندان و یا بین دندان ها لایه ای ایجاد شود و به وسیله ی این میکروب ها تخمیر و محیط اسیدی ایجاد شود. بنابراین اگر می خواهیم این اتفاق نیفتد باید مواد قندی وشیرینی و شکلات و پفک را که عامل اصلی پوسیدگی است را یا مصرف نکنیم و اگر مصرف می کنیم بعد از آن سریعا مسواک کنیم.
فاضل تاکید کرد: مسواک افراد می تواند بستری مناسب برای رشد و تکثیر باکتری ها باشد میکروب ها و باکتری ها می توانند به راحتی از مسواک به دهان را ه پیدا کننند ،عدم نگهداری صحیح مسواک می تواند این وسیله ضروری را به عامل بسیاری از بیماری ها تبدیل کند برای مصون ماندن در برابر بیماری ها باید مسواک خود را تمیز و شسته قرار بدهید.
وی تاکید کرد:مطلب دیگری که حائز اهمیت می باشد، این است که وقتی سطوح دندانی پاک و براق می شوند امکان چسبیدن میکروب ها به آنها کمتر خواهد شد بنابراین اگر شخص حتی یک بار در شبانه روز با دقت و حوصله تمام سطوح دندانهایش را مسواک کند کافی خواهد بود.
چرا نخ دندان؟
فاضل عنوان کرد: آغاز بیشتر پوسیدگی های دندان از داخل شیارها و مابین 2 دندان است، بین دندان ها را باید با نخ دندان تمیز کنیم برای این کار باید روزی حداقل چهار تا پنج بار مسواک بزنیم زیرا وقتی تعداد میکروب ها تکثیر پیدا می کند و به حداکثر می رسند تخریب دندان تشدید می یابد ،نخ دندان در تمیز کردن نواحی بین دو شیار دندان از مواد غذایی نقش بسیار مهمی دارد و بهترین زمان استفاده از نخ دندان بعد از مسواک زدن است.
ایمپلنت؛ جایگزین دندان های پوسیده
ایمپلنت دندان یک پیچی است از جنس تیتانیوم که در استخوان فک قرار می‌گیرد. از جنس‌های دیگری هم ساخته شده ولی بهترین عنصری که با استخوان سازگاری دارد تیتانیوم است که در این حالت فک با استخوان فک جوش می‌خورد به صورتی که وقتی آن را در استخوان فک کار می‌گذارند حالت ریشه‌ی دندان پیدا می‌کند. و بعد از اینکه آن را کار گذاشتند روی آن تاج دندان را سوار می‌کنند و قالب گیری می‌کنند.
وی در ادامه تصریح کرد: شخصی ممکن است تمام دندان‌هایش را کشیده باشد و بخواهد تمام آن را ایمپلنت بگذارد و یا ممکن است کسی دو عدد از دندان‌هایش از بین رفته باشد و با ایمپلنت جایگزینش کند.
ایمپلنت محدودیت سنی ندارد
فاضل خاطر نشان کرد: ایمپلنت دندان اثرات مضر به ندرت دارد و زمانی که بیماری انتخاب می‌شود و تمام شرایط او بررسی می‌شود به عبارتی اگر مشکل سیستمیک، دیابت، کلیه، ناراحتی‌های کبد نداشته باشد بالای 96 درصد موفقیت آمیز می‌باشد یعنی در اصل 100 درصد موفقیت آمیز بوده است.
وی در پایان خاطر نشان کرد: عمل ایمپلنت دندان برای همه افراد مناسب می‌باشد و معمولا از سنین 14 سالگی، 16 سالگی به بالا که فرد جهش رشدی دارد تا 90 سالگی، 120 سالگی… امی تواند انجام شود و نکته مهم این است که ایمپلنت، دندان درد و ناراحتی ایجاد نمی‌کند و باید در یک محیط استریل و پاکیزه انجام شود.
هر دم از این باغ بری می رسد!
دکتر عبدالحمید ظفرمند دندان پزشک و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خصوص جرم‌گیری دندان گفت: در صورتی که بهداشت دهان و دندان رعایت نشود به مرور غذاها و یا پلاک‌های سرخی که روی دندان قابلیت تمیز شدن را دارند سخت می‌شوند و در این هنگام دیگر وسایل معمولی مثل نخ دندان و یا مسواک قابلیت بر طرف کردن آن‌ها را ندارد به همین خاطر لازم است با وسایل حرفه‌ای‌تر اجسامی را که به دندان‌ها چسبیده‌اند را برداشت که اگر به موقع انجام نشود سلامت لثه را تهدید خواهد کرد.
وی ادامه داد: بروز التهاب در لثه‌ها و همچنین تحلیل رفتن استخوان فک از جمله خطراتی است که سلامت دهان و دندان را تهدید می کند.
کار را به کاردان بسپارید
ظفرمند اظهار کرد: وقتی میزان جرم‌های دندان در حدی باشند که به استخوان نگهدارنده‌ دندان در داخل فک و لثه صدمه وارد کند به احتمال قوی درمان های پیشرفته مورد نیاز است.
وی خاطر نشان کرد: حساسیتی که پس از جرم‌گیری بروز می‌یابد ارتباط و مشکلی با برداشتن جرم ندارد، اما در هر صورت بنابر تشخیص پزشک درمان صورت می‌گیرد چرا که برای رفع حساسیت می‌توان از خمیر دندان‌های ضد حساسیت استفاده کرد و در موارد شدیدتر استفاده از دهانشویه حاوی فلوراید منعی ندارد.
گرچه نمی توان مواد قندی را به کلی از غذای روزانه حذف کرد اما می توان با استفاده از راه های گوناگون از جمله رعایت بهداشت میکروب های دهان و دندان را به حداقل رساند و اثرات زیان آور این ماده خوراکی را از بین برد.
گزارش از هدیه عباسقلی