با تصميم دولت ژاپن براي پذيرش و زير پوشش بيمه قراردادن استفاده از يك نوع كپسول عكسبردار خوردني، پيش‌بيني مي‌شود بكارگيري از اين كپسول براي معاينه دستگاه‌هاي گوارشي بيماران در اين كشور همگاني شود.
به گزارش سلامت نیوز به نقل ازتلويزيون سراسري ژاپن (ان.اچ.كي)، با بلعيدن اين كپسول به همراه آب توسط بيمار كه در درون آن يك دوربين كوچك به همراه نورافكن نصب شده، كار آندوسكوپي از درون روده بيمار انجام مي‌گيرد.

براي استفاده از اين كپسول كوچك عكسبردار كه ‪ ۲۶‬ميلي متر طول و ‪ ۱۱‬ميلي متر قطر دارد، فقط كافي است بيمار آن را به همراه آب خورده و آن را وارد بدن خود كند.

اين كپسول پس از ورود به روده كوچك با دوربين تعبيه شده در آن، در هر ثانيه دو عكس مي‌گيرد.

اين كپسول اطلاعات مربوط به عكس‌هاي تهيه شده‌از داخل بدن را به يك دستگاه سنسور بسته شده به دور كمر بيمار ارسال مي‌كند.

اطلاعات عكس‌هايي كه اين سنسور آنها را دريافت مي‌كند، در حافظه سخت افزار رايانه‌اي در كنار تخت بيمار ثبت مي‌شود و پزشك با مشاهده آنها و معاينه بيمار، تشخيص بيماري را انجام مي‌دهد.

اين كپسول يك بار مصرف بوده و پس از پايان كار عكسبرداري از طريق روده، از بدن بيمار دفع مي‌شود.

دست‌اندركاران مي‌گويند، با دستگاه‌هاي آندوسكوپي كنوني كار عكسبرداري دقيق از روده كوچك دشوار بوده و به‌همين دليل استفاده از اين كپسول مي‌تواند كار معاينه و تشخيص بهتر وضعيت روده بيمار را براي پزشك آسان كند.

به گفته آنها، معاينه و تشخيص بيماري توسط اين كپسول سبب كاهش فشاري كه هنگام واردكردن دوربين آندوسكوپي از راه دهان به داخل دستگاه‌هاي گوارشي بيمار مي‌آيد، مي‌شود.