water2تامین آب مورد نیاز بردن یکی از مهمترین نیازهای ورزشکاران است. اهمیت مصرف آب کافی به اندازه ای است که عدم تامین کافی آن می تواند تمام تلاش ورزشکار در طول تمرینات را کم اثر یا بی اثر کرده و افت شدیدی در عملکرد او ایجاد نماید.
با توجه به اینکه تمام واکنشهای بدن در محیط مایع و آبی صورت می گیرد و انتقال مواد مغذی به داخل سلول و خروج مواد زائید از سلول توسط آب صورت می گیرد باید بعنوان یکی از بقا  اهمیت ترین مواد مورد نیاز قابل توجه ورزشکار قرار گیرد.
یکی از ممترین اعمال آب در ورزشکاران ثابت نگه داشتن درجه حرارت بدن است که این کار از طریق تعریق صورت می گیرد.
با توجه به میزان تعریق ورزشکار در طول فعالیت ورزشی مصرف آب در طول مسابقه باید مورد توجه قرار گیرد. اگر آبی که بدین وسیله از دست رفته است جایگزین نگردد کارآیی ورزشکار افت خواهد نمود. برای جلوگیری از کم آبی در طول فعالیت ورزشی رعایت موارد زیر توسط ورزشکار توصیه میگردد.
1- نوشیدن 2 لیوان آب بیا مایعات 2 ساعت قبل از مسابقه
2- نوشیدن 5/1 لیوان آب 15 دقیقه قبل از مسابقه
3- نوشیدن یک لیوان محلول قندی 8-6% هر 20-15 دقیقه در حین مسابقه
4- اگر زمان ورزش طولانی (بیش از یک ساعت) و هوا گرم باشد مصرف یک سوم قاشق چایخوری نمک در هر لیتر توصیه می شود.
4- ویتامینها
در هنگام ورزش سوخت و ساز (متابولیسم) مواد مغذی در بدن افزایش می یابد. جهت تولید انرژی بعضی از ویتامینها از جمله ویتامینهای گروه B (B3, B2, B1) ضروری می باشند. و در صورت کمبود فرایند انرژی زایی انجام نمی شود.
همچنین بدلیل نقش ویتامین B6 در سنتز پروتئین مصرف آن در ورزشکاران و به خصوص بدنسازان باید مود توجه قرار گیرد.
در ورزشهایی مانند کوهنوردی بدلیل افزایش ساخت هموگلوبین در ارتفاعات نیاز به اسید فولیک و B12 افزایش می یابد که مصرف کافی آن ضروری است.
بدلیل افزایش فرایند اکسیداسیون در عضله در هنگام ورزش، تولید رادیکالهای آزاد و پراکسید که جزء مواد اکسید کننده هستند افزایش می یابد. بنابراین برای از بین بردن آنها می بایست از ویتامینهای ضد اکسیداسیون مانند ویتامین A, C, E به اندازه کافی استفاده نمود. مصرف این ویتامینها که بیشتر در سبزی و میوه ها و جوانه گندم یافت می شوند بعد از ورزش توصیه می گردد. استفاده از ویتامینهای فوق می تواند موجب افزایش توان ورزشی گردد.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد