1212
در مورد مصرف اب گاز دار چه میزان میدانید چه نوع باروهایی در میان مردن درباره این نوشیدنی های طعم دار وجود دارد می خواهیم به انواع آن ها اشاره کنیم و به  درستی یا نادرستی هر یک پی ببریم آیا این نوشیدنی ها تهدیدی برای سلامتی دندان به شمار می روند؟

بسیاری از افراد در کنار وعده‌های غذایی خود نوشابه یا آب‌های گازدار می‌نوشند و بر این باور هستند که ضرر آب‌های گازدار کمتر از نوشابه است. اما مطالعات نشان داده است که این آب‌های گازدار چندان هم بهتر از نوشابه نیستند و تاثیرات منفی بر سلامتی عمومی افراد دارند. برخی افراد بر اثر این اشتباه که این آب‌ها را نوعی آب می‌دانند آن‌ها را سالم و مغذی در نظر می‌گیرند در صورتی که اینطور نیست.
آب‌ گازدار یا آب‌های کربناته آبی است که در آن کربن دی‌اکسید تحت فشار حل شده باشد و حباب‌های موجود در آن نیز به این علت است. در واقع آب‌های گازدار یکی از مواد اولیه برای تولید نوشابه‌های گازدار هستند. شکر این آب‌های گازدار و بی‌طعم کمتر از نوشابه‌ها است اما با این وجود حاوی اسید کربنیک است.
اسید کربنیک با توجه به سطح PHای که دارد می‌تواند بر دندان‌ها تاثیر بگذارد و در دراز مدت موجب پوسیدگی آن‌ها شود. دندان‌پزشکان اتفاق نظر دارند که مواد تشکیل‌دهنده آب‌های گازدار متفاوت است و ممکن است در میزان نمک، سیترات سدیم، سیترات پتاسیم و سایر مواد افزودنی تفاوت داشته باشند و به نسبت این مواد تاثیرات متفاوتی از خود بر جای بگذارند.
 مطالعه‌ای که در سال 2007 انجام شد نشان داد، آب‌های گازدار طعم‌دار اسیدی هستند و بر دندان‌ها اثر فرسایشی دارند. اگر دندان‌ها به مدت 30 دقیقه به مدتی طولانی در معرض آب‌های گازدار قرار گیرند، پس از مدتی دچار پوسیدگی می‌شود. با این وجود نوشابه علاوه بر تاثیرات منفی این آب‌های گازدار شکر فراوانی هم دارد که مصرف آن برای بدن بسیار مضر است و به هیچ وجه توصیه نمی‌شود.