Wilms_tumor

تومور ویلمز شایعترین سرطان کلیه در کودکان زیر شش سال است. ممکن است تا بزرگ شدن آن هیچ علائمی نداشته باشد.پزشک اطفال  تومور ویلمز را در حین معاینات معمول  کودک ممکن است کشف کند. راه تشخیصی با یک آزمایش خون، آزمایش ادرار  آغاز می شود. روش های تصویربرداری تشخیصی مانند سونوگرافی، سی تی اسکن، یا ام آر آی  می تواند وجود، اندازه و محل تومور را تشخیص دهد. بیوپسی از تومور برای تایید تشخیص ضروری است.

نفروبلاستوم یا تومور ویلمز یکی از تومورهای بدخیم است که در کلیه ایجاد شده و بیش‌ترین احتمال بروز آن در کودکان وجود دارد و به نام معرف آن ماکس ویلمز٬ جراح آلمانی شناخته می‌شود.
در سطح جهانی٬ ابتلا به تومور ویلمز آمار یک به ده‌هزار را نشان می‌دهد و احتمال ابتلای به آن در کودکان تا سن ۱۵ سال بیش‌تر است. نسبت به نژاد حضور بیش‌تری دربین سیاه‌پوستان داشته درحالی‌که در مردمان آسیا کمتر از سایر قاره‌ها مبتلا دارد.
بیش‌تر نفروبلاستوم‌ها یک‌طرفه بوده و احتمال درگیر شدن هردو کلیه با هم به کم‌تر از ۵٪ می‌رسد. نفروبلاستوم به لحاظ سرطان‌شناسی تمایل بیش‌تری به ایجاد تومور بدون کپسول و رگ‌سازی دارد اما فضای شکمی را درگیر نمی‌کند. درصورت متاستاز٬ شش‌ها را درگیر می‌کند و پارگی و گسست در تومور ویلمز٬ بیمار را با خطر خونریزی داخلی و نیز انتشار تومور به فضای پری‌تونئال روبرو می‌کند که برای درمان اورژانسی و با توجه به شکنندگی تومور٬ نیاز به جراحی خواهد داشت.
علل , عوارض توصیه ها ونکات
در حال‌ حاضر قابل‌ پيشگيري‌ نيست‌.
با درمان‌ آن‌ دورنماي‌ آن‌ بهتر از بيشتر تومورهاي‌ بدخيم‌ كودكان‌ است‌. در بيشتر موارد، تومور ويلمز با جراحي‌، پرتو درماني‌ و داروهاي‌ ضدسرطان‌ قابل‌ علاج‌ است‌. اگر تومور قبل‌ از گسترش‌ يافتن‌، تشخيص‌ داده‌ شود، ميزان‌ بقاي‌ 5 ساله‌، 90% خواهد بود.
تشخیص و درمان
آزمون‌هاي‌ تشخيصي‌ مي‌توانند شامل‌ سونوگرافي‌، اوروگرافي‌، آرتريوگرافي‌، سونوگرافي‌ از وريد اجوف‌، پيلوگرافي‌ پس‌گرا، سي‌تي‌اسكن‌ و راديوگرافي‌ باشند.
جراحي‌ براي‌ برداشتن‌ تومور و كلية‌ مبتلا و در صورت‌ گسترش‌ تومور بافت‌ مجاور
پرتو درماني‌ و داروهاي‌ ضد سرطان‌
داروهای تجویزی
داروهاي‌ ضدسرطان‌
داروهاي‌ ضدتهوع‌
مسكن‌ها
آنتي‌ بيوتيك‌ها در صورت‌ رخ‌ دادن‌ عفونت‌ در طول‌ درمان‌ با داروهاي‌ ضد سرطان‌
ملين‌ها براي‌ پيشگيري‌ از يبوست‌ به‌ دنبال‌ جراحي‌
رژیم غذایی و سبک زندگی
رژيم‌ غذايي‌ خاصي‌ ندارد.