Colon-Cancer

با سرطان روده بزرگ چگونه دست و پنجه نرم کنیم این عارضه خطرناک با چه زمینه هایی در افراد مختلف پدید می آید چه عواملی در ایجاد آن در بدن ما نقش دارند علائم و نشانه های مهم برای مبتلاشدن به آن کدامند؟

دکتر آگاه، فوق تخصص گوارش گفت: خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ در جامعه‌ی امروزی تحت تاثیر عواملی چون ژنتیک، تغییر مصرف غذایی و زندگی ماشینی روبه افزایش است مصرف فست‌فود ، کم تحرکی، افزایش مصرف گوشت قرمز و چربی و کم شدن مصرف سبزی و میوه در این روند رشد نقش به سزایی دارد.

وی افزود: از نظر علائم بالینی سرطان ممکن است سمت راست یا چپ روده را درگیر کند.

هنگامی که سمت چپ روده را درگیر می‌کند تغییر در اجابت مزاج رخ می‌دهد به طوری که ممکن است فردی که دفع مناسب نداشته دچار اسهال‌های متناوب شود این درگیری با درد به ویژه در قسمت چپ و پایین شکم همراه است که ممکن است به صورت دفع خون روشن خود را نشان دهد.

دکتر آگاه ادامه داد: سرطان روده بزرگ در قسمت راست علائم بالینی مشخص ندارد به نحوی که متاسفانه ممکن است خیلی دیر تشخیص داده شود. از علائمی که می‌توان به آن اشاره کرد وجود خون مخفی در مدفوع و یا ضعف و بی حالی ناشی از خونریزی است.

دکتر آگاه اظهار داشت: برای پیشگیری از ابتلا به سرطان روده بزرگ باید به رژیم غذایی توجه داشت به گونه‌ای که مصرف بیش از حد گوشت قرمز و چربی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد و مصرف لبنیات فراوان و سبزی و میوه از احتمال ابتلا به این بیماری می‌کاهد.

وی خاطر نشان کرد: برای بیمارانی که سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به سرطان روده بزرگ را دارند باید غربالگری صورت گیرد که بسته به نسبت فرد بیمار و سن آن روش غربالگیری متفاوت می‌شود کولونسکوبی یکی از بهترین روش بیماری یابی برای این افراد است.

باشگاه خبرنگاران