kontrol-khashm-10

هر زمانی که  دچار عصبانیت می شویم سرو صدای زیادی را راه می اندازیم که ممکن است حتی همسایه ها از دستت ما آرامش نداشته باشند یا وقتی عصبانی می شویم چنان سخنان نیشداری میزنیم که خشم طرف مقابل را بر می انگیزیم ولی نباید اینگونه رفتار کنیم چون آرامش را از انسان میگیرد و موجب تپش قلب و بیماریهای دیگری میشود . امروز برایتان روشهای کنترل خشم را آموزش میدهیم

 

kontrol-khashm-1

1-به یاد داشته باشید پاداش صبر، شادی و سعادت است.

kontrol-khashm-2
2-این را درک کنید که همه چیز و در همه حال می تواند به بهترین شکل مورد استفاده قرار گیرد؛ اهمیت در این است که شما آن را تحت چه شرایطی قرار می دهید. نفس های عمیق بکشید.

kontrol-khashm-3
3-از موقعیت هایی که خشم تان را برمی انگیزد دور شوید؛ مانند زمانی که کسی شما را اذیت می کند. از فرد مورد نظر چشم پوشی کنید و کم کم دور شوید. اگر لازم است این کار را چند بار تکرار کنید تا شخص متوجه اشاره شما به عدم تحمل تان شود. این استفاده صحیح از کلمات یا زبان بدن برای این است که به کسی بگویید تحمل رفتارش را ندارید تا زمانی که در آرامش به آن ها پاسخ دهید و در واقع شیوه ایست برای جلوگیری از اینکه علنا آزاردهنده باشید و یا سعی در شرمساری آن ها داشته باشید. هرگز درست نیست برای ضربه زدن به کسی او را بازیچه قرار دهید.

kontrol-khashm-4

4-این را درک کنید که هیچ کس دوست ندارد اطراف افرادی که به راحتی عصبانی می شوند و رفتار توهین آمیز دارند باشد. تنها راه تغییر این وضعیت، شروع از خودتان است.

 

5-ملاحظه دیگران و در نهایت خودتان را بکنید. راه و روش شما در نهایت روی خودتان اثر خواهد گذاشت، اگر شمامی خواهید کسی را به خاطر کار اشتباهش سرزنش کنید؛ می توانید این کار را با آرامش و در یک محل خصوصی انجام دهید. این روش، همیشه، و برای همه در دراز مدت بهتر است.

kontrol-khashm-6

6-اگر عصبانی شدید و ایستاده اید، بنشینید؛ و اگر نشستید، دراز بکشید.

kontrol-khashm-7

7-به یاد داشته باشید بین شما و منطق 5 ثانیه فاصله است. تا 5 بشمارید و به یاد داشته باشید منطق، همیشه خشم را شکست می دهد.

kontrol-khashm-8
8-صحبت با شخصی که شما را عصبانی کرده قطع کنید و حدودا 5 تا 7 بار نفس عمیق بکشید. سعی کنید به آرامی از طریق بینی دم و از طریق دهان بازدم کنید. این شما را آرام می کند.

kontrol-khashm-9

9-در مورد کارهای خوبی که آن شخص برایتان انجام داده است فکر کنید. شما چه عمل بدی در حق او انجام دادید؟ شاید کوچک ترین عمل ناراحت کننده شما سبب رنجش او شده باشد. ابتدا مطمئن شوید وجدان تان راضی است و بعد حرف تان را بزنید.

kontrol-khashm-10

10-به یاد داشته باشید خشم تان توانایی تخریب زندگی تان را دارد. ممکن است زمانی چشم تان را باز کنید که خیلی دیر شده باشد؛ بنابراین سعی کنید برای کنترل خشم تان مراحلی که در بالا آمده است دنبال کنید. این قطعا شما را از تنش دور خواهد کرد.

kontrol-khashm-11

11-از 1 تا 10 ابتدا صعودی و سپس نزولی بشمارید. احساس می کنید، آرام خواهید شد.

kontrol-khashm-12
12-حرف های موذیانه و ناراحت کننده، نزنید. گفتن این حرف ها بسیار مخاطره آمیز و خطرناک است و قلب کسی که این حرف ها را به او می زنید می شکنید؛ بنابراین به یاد داشته باشید آرامش خود را هنگامی که می خواهید از کوره در بروید حفظ کنید.

kontrol-khashm-13

13-اگر هنوز هم احساس خشم می کنید؛ سعی کنید احساس خشم تان را بیرون بریزید؛ روزنامه های قدیمی را پاره کنید، این روش محبوبی برای تخلیه خشم و هیجان است.

نکات و هشدارها

زمانی که تنها هستید یک بالش را بزنید یا در آن فریاد بزنید. این کار به شما زمانی برای کاهش خشم، می دهد تا ناراحتی تان را سر کسی خراب نکنید.
راه هایی برای منحرف کردن حواس تان پیدا کنید.
اگر در وضعیتی هستید که ممکن است به احتمال زیاد در مورد کارتان خشمگین یا ناامید شوید، یک باند کشی دور مچ دست تان بیندازید، وقتی احساس تنش کردید باند را بکشید و رها کنید؛ صدای آن حواس تان را پرت می کند و احساس درد سبب فراموشی احساس خشم تان می شود.
به ورزشگاه بروید. همراه با ترشح آدرنالین خشمتان هم فروکش میکند.
به کسی صدمه نزنید اگر می خواهید کسی را بزنید بالش تان را بزنید.
به اتاق خواب تان بروید و مطالعه کنید.
وقتی عصبانی می شوید، احساس اضطراب می کنید و می خواهید به نحوی آن را تخلیه کنید. آرام بمانید، نفس عمیق بکشید و چشمان تان را ببندید، در همین حال سعی کنید وضعیت تان را تحتکنترل خود بگیرید و آرام آرام بر خشم تان چیره شوید.
از خودتان بپرسید در طول سه هفته گذشته چه موضاعاتی سبب عصبانیت شما شده است؟
وقتی احساس می کنید که می خواهید منفجر شوید از 0 تا 10 بشمارید و بعد در مورد کاری که می خواهید بکنید تصمیم بگیرید. این توصیه پزشکان و بسیار موثر است.
سعی کنید چیزهایی که شما را عصبانی می کنند بنویسید، این کار ممکن است به شما برای کنترل خشم و تسکین استرس تان در هنگام عصبانیت کمک کند و همچنین از واکنش خشونت آمیز شما جلوگیری به عمل آید.
در آغاز و تا زمانی که این روش کاملا برای تان جا بیفتد، ممکن است سخت باشد. هیچ کس یک روز صبح، در حالی که تغییر کرده و آدم دیگری شده است از خواب بیدار نمی شود و شما نیز نمی توانید مهارت جدیدی را در یک روز یاد بگیرید.
قطعا یادگیری کنترل خشم، یادگیری یک مهارت است و این مهارت استاد خوبی برای شما و دیگران است.

منبع-http://phow.ir/