images

طی سال هایی که جایزه نوبل به دانشمندان اهداء می شود تاکنون دو جایزه در پزشکی به کسانی اهدا شده است که تحقیقاتی در مورد سرطان پروستات داشته اند.
دکتر Andrej, W.Schally در سال 1977 و دکتر B.Huggins در سال 1941 به خاطر مطالعات گسترده خود در سرطان پروستات موفق به دریافت این جوایز شده اند. اهدا جایزه نوبل نشان دهنده اهمیت این بیماری و تحقیقات مربوط به آن است.
بر  اساس آنچه در تاریخ پزشکی آمده است نخستین بار در حدود 470 سال قبل یک متخصص کالبدشناسی ایتالیایی پروستات، جایگاه و نقش آن را توضیح داد.
سرطان پروستات اولین بار در سال 1853 (154 سال قبل) توضیح داده شد. در سال 1890 (117 سال قبل) جراحان از عمل خارج کردن بیضه ها برای درمان سرطان پروستات استفاده کردند. حدود 103 سال قبل اولین بار در دانشگاه جان هاپکینز (آمریکا) سرطان پروستات با خارج کردن آن از ناحیه میان دو راه درمان شد.
حدود 25 سال قبل اولین بار سرطان پروستات را از ناحیه زیر شکم خارج کردند.
برداشتن پروستات از طریق پیشابراه اولین بار حدود 57 سال قبل انجام شد. شیمی درمانی برای درمان سرطان پروستات حدود 37 سال قبل انجام شد.
همه آنچه که به عنوان تاریخچه تشخیص و درمان سرطان پروستات گفته شد بیانگر این نکته روشن است که هنوز در ابتدای راه هستیم و مطمئنا در سال های نه چندان دور افقهای روشن از تشخیص و درمان این بیماری پیش چشمان انسان نمایان خواهد شد. آنچه در ادامه به صورت سوال و جواب می آید اشاره ای هر چند مختصر به کلیات سرطان پروستات تظاهرات بالینی، اقدامات تشخیصی و درمانی آن خواهد بود که امیدوارم بتواند کمکی هر چند اندک به افزایش آگاهی خوانندگان این کتاب باشد.

این مطلب توسط تیم مترجمین مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد