565

می خواهیم روی وسواس و راههای درمانی آن تمرکز بیشتری کنیم می خواهیم روش درمانی هومیوپاتی را روی آن امتحان کنیم و به تاثیرات مفید و مثبت آن اشاره کنیم فرد وسواسی با چه اصول و مراقبت هایی می تواند از این عارضه رهایی یابد

 وسواس را باید یکی از بزرگ‌ترین و دردسازترین مشکلات روانی انسان قرن بیست و یکمی دانست. وسواس به زبان ساده یعنی بهادادن بیش از اندازه به یک فکر. فکری که منجر به ایجاد اضطراب می‌شود. او نیز برای تسکین اضطرابش مجبور می‌شود کاری را هر چند ناخواسته انجام دهد. کاری تکراری که خود فرد بیش از هر کسی با انجام آن احساس شرمندگی می کند اما نمی‌تواند از انجامش صرفنظر کند.

فرض کنید فردا یک قرار ملاقات با پزشکتان دارید. شما باید در مورد لباسی که قصد دارید بپوشید، ساعت حرکت از منزل، طریقه رسیدن به مطب، موضوعاتی که می‌خواهید در جلسه ویزیت مطرح کنید و در انتها طریقه بازگشت به منزل فکر کرده و برنامه‌ای برای آن بریزید. این کار احتمالا بین 5 تا 10 دقیقه وقت خواهد گرفت اما اگر شما به جای این زمان یک ساعت برای آن وقت بگذارید و جزییات برنامه‌تان را بارها و بارها مرور کنید، شما دچار وسواس شده‌اید.

دانشمندان علوم اعصاب در سال‌های اخیر دریافته‌اند، وسواس فکری از فعالیت بیش از اندازه مدارات نورونی واقع بین قشر پیشانی و هسته‌های قاعده‌ای مغز ناشی می‌شود. آنها حتی راه‌حل جالبی برای درمان آن یافته‌اند. آنها با انجام یک جراحی ساده یک باطری که در جیب پیراهن بیمار قرار دارد را توسط سیمی به نورون‌های واقع در عقده قاعده‌ای مغز متصل کرده و وقتی دستگاه را روشن می‌کنند، این اتصال سبب تحریک این ناحیه می‌شود. این تحریک مداوم به مرور سبب کاهش وسواس فرد می‌شود. البته این روش درمانی همچنان مراحل تحقیقاتی را در اروپا می‌گذراند و هنوز در ایران انجام نشده است.

هومیوپاتی و وسواس:
هومیوپاتی به روایت سازمان بهداشت جهانی دومین طب رایج مورد استفاده در دنیاست. این رشته از طبابت توسط وزارت بهداشت به عنوان مکمل محسوب می‌شود. در این روش درمان جالب و در عین حال منحصر به فردی برای وسواس دارد.

یک پزشک هومیوپات برای ریشه‌یابی علت وسواس ابتدا تلاش می‌کند تصویر دقیقی از نوع افکار و رفتار وسواسی فرد پیدا کند.

وسواس به تمیزی، وسواس شستشو، وسواس چک کردن، وسواس مذهبی و وسواس‌های آیینی و مراسمی از جمله رایج‌ترین وسواس‌هایی هستند که برای درمان نزد پزشکان هومیوپات مراجعه می‌کنند. قدم دوم یافتن تصویر دقیقی از سایر علائم روانی و جسمی بیمار است. او سعی می‌کند علائم جسمی و روانی بیمار را نیز در یک تصویر بزرگتر شبیه‌سازی کند.
این کار با دقتی وسواس‌گونه توسط هومیوپات‌ها انجام می‌شود چراکه این تصویر بازسازی شده، شاه کلید درمان خواهد بود چراکه دانشمندان داروساز هومیوپات تعداد زیادی دارو را شناسایی نموده‌اند که هر کدام نوع خاصی از وسواس را درمان می‌کنند. لذا یک پزشک هومیوپات ماهر تنها کافیست براساس این تصویر بازسازی شده، یکی از چند ده داروی مفید را انتخاب و تجویز کند.

من برای روش شدن موضوع از یکی از بیماران که اخیرا ویزیت کرده‌ام خواهش کردم، شرح حالش را برایتان بنویسد.

او دختری یازده ساله بود که دچار وسواس چک کردن به همراه وسواس شستشو شده بود. طبیعتا در ابتدا داروهای زیادی برای ایشان تجویز شده بود که همگی به علت عوارض زیادشان نتوانسته بود وسواس او را درمان کند.

درمان بسیار ساده بود. من در شرح حالی که از مادر ایشان گرفتم متوجه شدم او دختری بسیار دقیق و منظم است. پدر و مادرش مطابق مرسوم خانواده‌های سنتی در دوران کودکی نسبت به او سختگیرانه عمل می‌کردند. او نیز همواره اضطراب این را داشت که نکند مورد بازخواست قرار گیرد.

خوشبختانه دقت او و خصوصا مادرش در گزارش علائم بیماری سبب شد، دارو بسیار دقیق و صحیح انتخاب شود و در اولین تجویز بخش زیادی از وسواس بیمار کنترل شود.

شایان ذکر است که بیماری وسواس بیماری صعب‌العلاجی است اما اگر این بیماران با درایت والدینشان در کودکی تشخیص داده شود، درمان چندان دشواری ندارد.

* دکتر مهرداد اخوان بهبهانی، متخصص علوم اعصاب و عضو ممتاز انجمن هومیوپاتی ایرا