4162433_165

 

این طفل معصوم با نوعی بیماری نادر و خطرناک به دنیا آمد که در پی آن با رشد مغز خارج از جمجمه مواجه شده است در کمال تعجب پزشکان این کودک زنده مانده است و در حال ادامه حیات خود است اما نابینایی و مشکلات جسمی مختلفی سلامتی وی را تهدید می کنند

کودک 11ماهه انگلیسی به نام “آلانا لانگ” از منطقه Lancashire انگلستان با بیماری نادر مادرزادی encephalocele به دنیا آمده است که در اثر آن بخشی یا همه مغز خارج از جمجمه رشد می‌کند.
گفتنی است، تشخیص این بیماری توسط دستگاه سونوگرافی در هفته 20 بارداری مادر این نوزاد صورت گرفت و پزشکان به والدین این نوزاد هشدار داده بودند که او بلافاصله پس از تولد امکان دارد که بمیرد اما در کمال تعجب او سلامت به دنیا آمد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، پزشکان بلافاصله پس از تولد این کودک را تحت اعمال جراحی برای حذف رشد، سلول‌های مغزی خارج از جمجمه قرار دادند که شبیه به یک سردوم در کنار سر اصلی او رشد کرده بود.
4162434_479
این کودک در حال حاضر نیمه نابینا است و کارشناسان اعتقاد دارند او از معلولیت‌های شدید جسمی رنج خواهد برد. به هنگام به دنیا آمدن این کودک دارای یک سر بزرگ بنفش رنگ بوده است.
بیماری encephalocele نوعی نقص مادرزادی نادر است که باعث رشد بخش‌هایی از مغز از دوران جنینی خارج از مغز می‌شود. پزشکان تنها 8 روز پس از به دنیا آمدن این کودک او را تحت عمل جراحی برای حذف مایع مغزی نخاعی و بخش‌های زائد مغزی قرار دادند.
این عمل جراحی باعث نیمه بینا شدن کودک و بروز معلولیت در او شده است اما جراحان راه‌حل دیگری برای زنده نگه داشتن کودک نداشتند.
پزشکان مشکلات دیگری چون ضعف هوشیاری و کاهش سطح هوش ونیز عدم احساس درد را از جمله عوارض این جراحی سنگین بر روی نوزاد می‌دانند.
بیماری encephalocele به برآمدگی کیسه مانندی از مغز گفته می شود که شامل سلول‌های مغزی می باشد و خارج از مغز تشکیل می‌شود. کارشناسان زمان بروز این اختلال را در طول هفته‌های سوم و چهارم بارداری در هنگام شکل‌گیری مغز و نخاع می‌دانند.
این بیماری یک کودک از هر 10 هزار کودک را در بر می‌گیرد.
نوزادان مبتلا به این بیماری همچنین دچار مشکل در تکان دست و پا، سرکوچک و غیرمعمول،‌ هماهنگی ضعیف در تکان دادن اعضای بدن، تأخیر در رشد و مشکلات بینایی هستند.
در بسیاری موارد با تشخیص این عارضه در دوران بارداری پزشکان توصیه به ختم بارداری می‌کنند. با وجود مشکلات فراوان این دختر والدین او امیدوار هستند علم پزشکی بتواند در آینده با پیشرفت‌های خود از میزان معلولیت این کودک بکاهد.
عمل جراحی حذف توده رشد یافته مغز این کودک 8 ساعت به طول انجامیده است و پزشکان در کمال تعجب شاهد زنده ماندن او پس از عمل بوده‌اند.
منبع: دیلی میل
انتهای پیام/