eye8

برای از بین بردن عروق خونی در مرحله تکثیری رتینوپاتی دیابتی، لیزر درمانی تمام اطراف شبکیه انجام می شود. که با از بین بردن کم خونی نسجی روند ایجاد عروق غیرطبیعی جبرانی را سد می کند و بنابراین از عوارض وخیم رتینوپاتی تکثیری جلوگیری می کند و یا حداقل باعث کاهش خطرات آن ها می شود.
این نوع لیزر درمانی نیز بعد از گشاد کردن مردمک چشم با قطره و معمولا در چند جلسه انجام می شود و ممکن است مقداری دردناک باشد. بنابراین در صورتی که به درد خیلی حساس هستید خوردن یک یا دو قرص مسکن (برای مثال استامینوفن) یک ساعت قبل از شروع لیزر درمانی به شما کمک خواهد کرد. همچنین بهتر است در هنگام این نوع لیزر درمانی گرسنه نباشید.
معمولا بعد از لیزر درمانی پزشک برای چند روز قطره های چشمی تجویز می نماید. این قطره ها ممکن است قدرت تطابق را مختل کرده و تا زمان استفاده باعث تاری مختصر دید به خصوص در نگاه به نزدیک شوند.
پس از یک درمان طولانی لیزر شبکیه بیشتر بیماران دچار سردرد می شوند و می توان از قرص های مسکن در صورت لزوم استفاده کرد. اگر درد شدید باشد و یا دید بیمار بدتر شده باشد باید بلافاصله با چشم پزشک تماس گرفت و در صورت عدم دسترسی به وی مستقیما به اورژانس چشم مراجعه نمود.
این نوع لیزر درمانی تاثیر خود را 1 تا 2 ماه بعد می گذارد که با پس رفت عروق غیر طبیعی در ته چشم مشخص می شود. در این فاصله زمانی احتمال بروز خونریزی داخل زجاجیه و کاهش بینایی هنوز وجود دارد.
مکن است عروق خونی غیرطبیعی به دنبال این نوع لیزر درمانی کاملا پسرفت نکنند و نیاز به انجام لیزر بیشتر استفاده از داروهای داخل چشمی و یا حتی جراحی باشد.

این مطلب اختصاصی سایت دکتر سلام می باشد استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد