iStock_000023579847_Large_cdp-2015030610211776

 اگر زیاد بخوابید و فردی خوابالو باشید بیشتر به مرگ نزدیک می شوید و خطر آن برای سلامتی تان بیشتر خواهد بود هم کم خوابی و هم پرخوابی ریسک سکته قلبی را در بدنتان بالا خواهد برد بهتر است ارزش خواب را برای سلامتی تان بیشتر بدانید

مطالعه بزرگی بیان می‌کند افرادی که به طور منظم ورزش می‌کنند و خواب کامل شبانه دارند ممکن است در معرض خطر کمتری برای ابتلا به سکته مغزی باشند.

 محققان دریافتند که در بین نزدیک به ۳۰۰ هزار فرد بالغ امریکایی، آن‌هایی که به طور منظم هفت تا هشت ساعت در شب می‌خوابیدند، نسبت به کسانی که کمتر یا بیشتر از این مقدار می‌خوابیدند، ۲۵ درصد کمتر به سکته دچار می‌شدند.

بیشترین خطر سکته در بین افراد «پر خواب» دیده شد که هر شب حداقل هشت ساعت می‌خوابیدند. اما افراد «کم‌خواب» که کمتر از هفت ساعت در شب می‌خوابیدند هم افزایش ریسک سکته را نشان دادند.

با این حال، این یافته‌ها ثابت نمی‌کند که خواب کافی فی‌الواقع می‌تواند از سکته جلوگیری کند، بلکه می‌گوید که پیوندی بین مقدار خواب کافی و ریسک سکته وجود دارد.

اما با این وجود محققان می‌گویند که یافته‌ها اهمیت خواب بر ریسک سکته را پررنگ می‌کنند؛ موضوعی که تا کنون توجه چندانی به آن نشده است.

محقق راهبر مطالعه در مصاحبه گفت: «برخی از ما به خواب به چشم دشمنی نگاه می‌کنیم که مانع از انجام کارها می‌شود. اما شواهد رو به افزایشی وجود دارد که خواب کافی در کنار رژیم متعادل و ورزش منظم، سومین ستون سلامت است.»

WebMD