22

از سری مشکلاتی که چاقی برای افراد به وجود می آورد می توان به فشار خون بالا ، دیابت ، و مشکلات قلبی اشاره داشت. تقریبا 50 درصد از افرادی که در کودکی دچار چاقی بودند در بزرگسالی نیز از مشکل چاقی رنج می برند. به همین دلیل بهتر است که جلوی این موضوع از کودکی گرفته شود.

خطرات ناشی از چاقی در کودکان:

1- تضعیف اعتماد به نفس

2- افسردگی

3- افزایش ابتلا به دیابت نوع 2

4- افزایش فشار خون

5- مشکلات استخوان ها و مفاصل

6- بی خوابی

7- طرد شدن توسط هم سن و سال های کودک به خاطر چاقی

دلایل چاقی کودکان

یک عامل به تنهایی موجب چاق شدن نمی شود، بلکه عوامل مختلفی در این زمینه وجود دارد، از جمله:

•ژنتیک

اگر شما چاق باشید، خطر بیشتری برای چاقی فرزندتان وجود دارد.

•رژیم غذایی

اگر غذای ناسالم و غیر مغذی و زیادی دریافت کنید، در خطر چاقی قرار دارید.

•ورزش نکردن

کودکانی که مدت های طولانی پای تلویزیون، ویدئو و کامپیوتر می نشینند و تحرکی ندارند.

خوشبختانه باید گفت که  بعضی از این علل را می توان تغییر داد، چگونه؟ در زیر توضیحاتی در این رابطه داده می شود.

باید کودکان را با غذای سالم آشنا کنیم و این کار توسط بزرگ ترها انجام می شود. ما باید غذای سالم بخوریم تا کودک به این گونه غذاها عادت کند. این آموزش ها اثر نمی بخشد، مگر اینکه خود ما نیز غذای سالم و مقوی و مغذی بخوریم و اگر آموزش ما مداوم باشد، کودک هنگامی که بزرگ تر می شود، تمایلی به خوردن غذاهای چرب و شیرین و شور ندارد.

سعی کنید مقدار شکر را در غذای کودک کم کنید و مقدار کلسیم دریافتی را زیاد کنید، در این خصوص لبنیات کم چرب بهتر است. دادن مقدار زیاد کلسیم برای رشد و نمو کودک کافی نیست، بلکه کنترل وزن بسیار مهم تر می باشد.

اگر کودک شما بزرگ شده و هنوز هیچ گونه آموزشی به او نداده اید، نگران نباشید. شما می توانید به جای اینکه 3 عدد بیسکویت به کودک بدهید، این بار 2 عدد به او بدهید و همینطور کم کنید؛ مثلا بگویید “به من هم بده و تکه کوچکی از بیسکوییت را بردارید و بعد بگویید من که از  این خوشم نیامد، بهتره الان یک میوه بخوریم”. با این کار هم کودک را از غذاهای غیر مغذی دور کرده اید و هم او را با یک غذای مغذی آشنا کرده اید، یا می توانید به جای نوشابه که فقط از قند و آب تشکیل شده اند و به بدن ضرر می رساند، از آب میوه و یا شربت های طبیعی استفاده کنید.

اگر کودک شما به شیرینی علاقه دارد، او را از خوردن شیرینی منع نکنید، بلکه به او بگویید که یک روز در هفته یک میوه بخور تا 6 عدد شیرینی به تو بدهم و همین گونه و در هفته های بعدی به تدریج از تعداد شیرینی ها کم کنید و به تعداد میوه ها بیافزایید. این روش بسیار خوب است چرا که کودک ولع به خوردن شیرینی پیدا نمی کند، چون می داند که در هفته مجاز به خوردن 6 عدد شیرینی است و اگر در هفته، یک عدد میوه نخورد، نمی تواند شیرینی داشته باشد.

غالباً کودکان به شکل غذا اهمیت می دهند، پس بهتر است شکل غذا را طوری که کودک دوست دارد، درست کنیم.

وقتی در خانه میوه ندارید، کودکتان را همراه خود به میوه فروشی ببرید. با این کار شما به کودک خود یاد می دهید که میوه جزء غذاهایی است که خوردنش لذت بخش است و با توجه به اینکه خودش در انتخاب میوه کمک کرده، خودش هم به خوردن میوه تمایل پیدا می کند. همچنین شما اعتماد به نفس را در کودکتان تقویت کرده اید.

دفعه بعد اگر در خانه میوه نداشتید، کودک به شما یادآوری می کند که برویم و میوه بخریم!

سوپ یکی از غذاهایی است که اغلب بچه ها دوست دارند. یک بشقاب سوپ، هم به عنوان یک میان وعده است و هم اشتها آور، و از همه مهم تر اینکه کمک می کند که کودک در وعده اصلی بیش از حد غذا نخورد و از اضافه وزن کودک جلوگیری می کند.

به کودک در آشپزخانه غذا دهید، زیرا اگر کودک کنار تلویزیون، رادیو، کامپیوتر، در رختخواب و به طور کلی در محل های دیگر غذا بخورد، بیش از حد لازم غذا می خورد و میل کمتری به غذای اصلی دارد.

پس بهتر است یک قانون بگذارید که غذا را باید در آشپزخانه خورد، خودتان نیز از این قانون اطاعت کنید.