11

چربی ها برای فعالیت های حیاتی بدن نقش بسیار مهمی را ایفا می کنند. اما همین چربی ها باعث بروز مشکلاتی که شایع ترین آنها چاقی است می شوند. چربی های اشباع شده از عوامل اصلی بروز بیماری های قلبی هستند ، پس پدران و مادران باید به برنامه غذایی کودکشان و میزان چربی مصرفی او توجه داشته باشیند.

شير مادر، چربي مورد نياز نوزاد را تا شش ماهگي به طور کامل تامين مي ‌کند. توصيه ‌هاي مهم در تغذيه نوزاد، استفاده از شير مادر از بدو تولد و تغذيه انحصاري او تا پايان شش ماهگي است، يعني تا شش ماه کودک به هيچ غذاي ديگري احتياج ندارد؛ حتي به آب احتياج ندارد و همه ي نياز خود را مي‌ تواند از طريق شير مادر به ‌دست آورد، البته نوع چربي ‌هاي موجود در شير مادر به نوع تغذيه مادر بستگي دارد و اگر مادر در نوع چربي که مصرف مي‌ کند نكات لازم را رعايت کند و کمتر از چربي‌ هاي اشباع شده استفاده کند و روغن‌هاي جامد را کنار بگذارد فرمول شير او متناسب ‌تر مي‌ شود.

ياد آوري مي کنم که به دليل کمبود ويتامين D و A در کشور تجويز قطره ويتامين A و D به نوزادان از 15 روزگي بدو تولد تا دو سالگي الزامي است.
مصرف سبزي و ميوه تازه، ريزمغذي ‌هاي مهمي را به بدن کودک مي رساند و سيستم ايمني او را تقويت مي ‌کند.

کودک بعد از شش ماهگي غذاي کمکي دريافت مي ‌کند چون شير، به تنهايي براي تغذيه وي کافي نيست ولي باز توصيه مهم اين است که تا يک سالگي در هر وعده غذايي اول مادر به او شير بدهد و بعد غذاي کمکي، چون غذاي کمکي هر چه باشد نمي ‌تواند بهتر از شير مادر باشد.

کودک بعد از يک سالگي بيشتر غذا مي‌ خورد و تا پايان دو سالگي هم از شير مادر تغذيه مي ‌شود ولي نگاه به غذاي کودکي که به شدت در حال رشد است اهميت ويژه دارد.

مي ‌دانيم که کودکان علاوه بر رشد سريع، جنب‌ وجوش و تحرک زيادشان نياز آن ها را به مواد پرانرژي بيشتر مي کند، براي همين اگر کودک وزن مناسب قد خود را ندارد، نبايد هيچ‌ گونه محدوديتي در مورد مصرف غذا و چربي داشته باشد.

روش تغذيه کودک و نوع غذاهايي که براي او انتخاب مي ‌کنيم نيز از اهميت ويژه اي برخوردار است چون ذايقه او در همين دوران شکل مي‌ گيرد.

اگر کودک بر اساس کارت پايش رشد، چاق است بايد بدانيم که بازي‌ هاي کودکانه او را به جاي نشستن پاي تلويزيون و کارتون ديدن به بازي‌ هايي پُرتحرک تغيير دهيم؛ تنوع و تعادل را در تغذيه کودکان خود فراموش نکنيم؛ و سعي کنيم ذايقه او از ابتدا با انواع سبزي‌ ها، صيفي‌ ها و ميوه‌ ها آشنا شود.