5645656

آیا تا کنون به مشکلات ناشی از بوتاکس فکر کرده اید این امر چه تاثیراتی روی پوست میگذارد آیا مواد بوتاکس قابل اطمینان هستند و تزریق هر نوع از آن ها برای پوست ما بی خطر و بدون آسیب خواهد بود ؟

مرضیه نوروزی: داشتن چهره‌ای عاری از خطوط و چین و چروک که نشان از گذر عمر و افزایش سن نباشد، آرزوی هر فردی است. در حال حاضر نیز برای کاهش این خطوط و جوانسازی پوست یکی از بهترین روش‌هایی که با استقبال فراوان و روزافزون همراه است تزریق بوتاکس است.

اینکه از چه سنی می‌توان برای بوتاکس اقدام کرد؟، برای انجام این کار باید برای به چه مواردی توجه شود و بی‌توجهی به مسائل مربوطه و مراجعه به سالن‌های زیبایی و… می‌تواند با چه عوارض و آسیبی همراه باشد و چه کسانی کاندید مناسبی برای تزریق بوتاکس نیستند، موضوعی است که دکتر فریده رادمهر، متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی یزد به آن می‌پردازد.

تا 4 ساعت پس از تزریق بوتاکس دراز نکشید
با افزایش سن و به مرور زمان به‌خصوص پس از 30 سالگی خطوطی در ناحیه پیشانی، اطراف چشم و در ناحیه اخم ظاهر می‌شوند که در نتیجه انقباضات مکرر ماهیچه‌های صورت در این نواحی است. جهت کاهش این خطوط و جوانسازی پوست یکی از بهترین روش‌هایی که با استقبال فراوان و روزافزون همراه است تزریق بوتاکس است که با تاثیر در محل عملکرد عصب و عضله مانع انقباض ماهیچه‌ها شده و در نتیجه باعث کاهش چروک پوستی می‌شود.

معمولا بهترین پاسخ به بوتاکس را کسانی دارند که خطوط چهره در حالت اخم یا خندیدن ظاهر می‌شود ولی در حالت عادی چهره مشخص نیست. در افرادی که خطوط عمیقی دارند و در حالت استراحت نیز این خطوط قابل مشاهده است، تزریق بوتاکس به تنهایی جوابگو نیست و روش‌های دیگری از قبیل تزریق ژل نیز لازم است.

سن مناسب تزریق 30 تا 50 سالگی است و از آنجایی که اثربخشی بوتاکس حدودا پس از 4 ماه کاهش می‌یابد و خطوط چهره مجددا نمایان می‌شوند تزریق مجدد لازم است. البته وقتی برای چند مرتبه تزریق بوتاکس انجام شود، اثرات ماده باقیمانده آن تقویت شده و می‌توان فواصل تزریق را افزایش داد. تزریق بوتاکس بدون بی‌حسی صورت می‌گیرد و با علایم درد و گاهی گزگز در محل تزریق همراه است و معمولا بعد از تزریق، تورم خفیفی صورت می‌گیرد که گاهی تا چند ساعت ادامه می‌یابد ولی این مساله نگران‌کننده نیست.

افتادگی مختصر پلک و گاهی دوبینی، از عوارض تزریق نامناسب بوتاکس است که گاهی تا چند هفته هم ادامه می‌یابد ولی کاملا برگشت‌پذیر است. معمولا به فرد توصیه می‌شود که تا 4 ساعت پس از تزریق دراز نکشد و از ماساژ دادن نقاط تزریق شده خودداری کند تا از انتشار ماده تزریق شده به سایر نقاط جلوگیری شود. پس از گذشت سه روز از تزریق اثرات آن شروع شده و پس از 15 روز به حداکثر اثر خود می‌رسد.

موارد ممنوعیت استفاده از بوتاکس شامل دوران بارداری و شیردهی، ابتلا به برخی بیماری‌های درگیرکننده عصب عضله مانند میاستنی گراویس، مصرف برخی داروهای تاثیرگذار در محور عصب عضله است. در افرادی که دارای انتظارات غیرواقعی از تزریق هستند یا مبتلا به اختلالات روانپزشکی هستند نیز تزریق بوتاکس ممنوع است.

متاسفانه امروزه تزریق بوتاکس توسط افراد غیرمتخصص و حتی آرایشگران به صورت گسترده صورت می‌گیرد که به دلیل ناآگاهی این افراد از آناتومی عضلات صورت می‌تواند مشکلات عدیده‌ای برای فرد ایجاد کند. همچنین بوتاکس‌های مورد استفاده این افراد در بسیاری از موارد ساخت چین بوده که با قیمت بسیار نازل عرضه می‌شود ولی به دلیل وجود میزان بالای توکسین یا سم موجود در آن می‌تواند بسیار خطرناک باشد