793511_867

اگر خانه تکانی می کنید توصیه می کنیم سری هم به جعبه لوازم آرایشی خود بزنید و به سلامتی پوستتان اهمیت بیشتری بدهید سعی کنید به زیبایی تان آسیبی وارد نسازی و مرتب مواد و لوازم آرایشی تان را تمیز کنید

اگر چهره‌ای  با نشاط و زیباداشتن آرزوی شماست باید بگوییم این یک شعار نیست، هدفی است که می‌توانید به سادگی به آن دست یابید. اما این کار با استفاده افراطی از لوازم آرایشی متعدد و گران قیمت میسر نخواهد شد. خیلی ساده می‌توانید با انجام توصیه‌‌هایی که توسط بهترین متخصصان پوست و زیبایی ارائه شده چهره‌ای مناسب و جذاب داشته باشید. برای داشتن چهره ای مناسب و جذاب مدام به جان پوست تان نیفتید و هرچه دم دست تان بود، به صورت‌تان نزنید.

حتما با پزشک‌تان مشورت کنید و از بهترین و مناسب‌ترین محصولات که متناسب با پوست‌تان است بهره بگیرید. فقط افرادی که هوشمندانه از ابزار زیبایی، بجا و مناسب استفاده می‌کنند، می‌توانند زیبایی خود را دوچندان کنند. این مطلب توصیه هایی است که توسط بهترین متخصصان پوست آمریکا ارائه شده تا به شما کمک کند چهره ای مناسب و زیبا داشته باشید.

تاریخ مصرف‌ها را جدی بگیرید

دور ریختن وسایل آرایشی و بهداشتی کهنه، فاسد یا خراب از میز آرایش یا کیف دستی می‌تواند شروع خوبی باشد. اهمیت این کار اصلا کمتر از خرید وسایل جدید نیست. دکتر شیلا گارنر، فوق‌تخصص زیبایی پوست در کلینیک شوانا در کالیفرنیا می‌گوید: «انگار رابطه‌ای از نوع علاقه شدید میان خانم‌ها و وسایل و لوازم آرایش‌شان برقرار است که این باعث می‌شود آن‌ها تمایلی برای دورانداختن هیچ وسیله‌ای نداشته باشند. اما اگر خوب فکر کنید می‌بینید که ما این وسایل را روی صورت، لب‌ها و چشمان خودمان می‌گذاریم، یعنی حساس‌ترین قسمت‌های بدن، برای همین باید مراقب باشیم از وسایل و مواد کهنه یا فاسد شده استفاده نکنیم.»

لینداولز، دبیر بخش زیبایی مجله ALLURE پیشنهاد می‌دهد در قدم اول از تمیز کردن میز آرایش خود از سرمه، مداد چشم، مواد مخصوص فونداسیون، عطرها و لوسیون‌های خراب شده شروع کنیم. او می‌گوید: مطمئن باشید وقتی محصولی امروز خوب به‌نظر نمی‌رسد، فردا یا هفته بعد یا ماه بعد هم خوب نخواهد بود. ریمل‌ها و سایه‌های چشم که حالت سفید پیدا کرده، مواد فونداسیون صورت که حالت تکه‌تکه پیدا کرده و عطرها و لوسیون‌هایی که دیگر حالت‌ شفاف ندارند و کدر شده‌اند وسایلی هستند که نباید از دور انداختن آن‌ها غفلت کنید. مطمئن باشید این مواد در آینده‌ هم به درد شما نخواهد خورد.

تنها 6 ماه استفاده کنید

البته تمام لوازم آرایشی را نباید براساس ظاهر آن‌ها مورد قضاوت قرار دارد. روی بسیاری از مواد وسایل بهداشتی و آرایشی زمان تولید و انقضای مصرف آن‌ها نوشته شده است. روی برخی از آن‌ها سال تولید و اعداد بین 6 تا 24 درجه شده است که این به معنای آن است که تولید تا آن اعداد ـ که نشان‌دهنده یک ماه است ـ قابل مصرف هستند اما برخی از وسایل آرایشی روی بسته‌های خود فاقد زمان انقضا هستند. دکتر مادرو کیبرو، متخصص پوست در مرکز مشاوره زیبایی نورمن کاسماتیک مرل، می‌گوید که می‌توان قوانین مشابهی را در مورد مواد با کاربرد یکسان مورد اشاره قرار داد. او می‌گوید که بهترین کار این است که رژ لب و ماتیک‌های مایع و مواد فونداسیون مایع را حداکثر برای 6 ماه و ریمل‌ها را حداکثر برای 3 ماه پس از شروع مصرف مورد استفاده قرار داد. این متخصص می‌گوید که به‌خصوص در مورد ریمـل‌ها

باید بسیار دقت کرد. اگر حتی چند هفته بعد از خرید ریمل احساس کردید سفت شده یا حالت خود را از دست داده یا بوی بدی می‌دهد حتما آن را دور بیندازید و یک ریمل جدید بخرید، مطمئن باشید این کار به نفع شماست چرا که باعث می‌شود سلامت چشمان خودتان را حفظ کنید. فکر نکنید که این مسئله سختگیری بیخود است. دکتر کیبرو ادامه می‌دهد: «خیلی ساده شما ممکن است با استفاده از یک ریمل قدیمی یا کهنه و خراب دچار عفونت چشم شوید. حتی استفاده مشترک از یک ریمل توسط دو نفر هم می‌توانند باعث بروز بیماری در ابروها، مژه‌ها و چشمان شما شود. هیچ‌کدام از وسایل آرایشی خود را در اختیار دیگران قرار ندهید تا دچار مشکلات بعدی نشوید. در ضمن یادتان باشد که خرید یک ریمل جدید به جای ریمل قدیمی هزینه چندان زیادی ندارد اما یک عفونت چشم ممکن است مخارج بسیار زیادی برای شما به همراه داشته باشد.»

حمام جای آرایش نیست

بسیاری از خانم‌ها وسایل آرایشی و زیبایی خود را در حمام خانه نگهداری می‌کنند که البته شاید بدترین جا برای نگهداری این وسایل باشد چرا که گرما و رطوبت این محیط می‌تواند باعث تسریع فاسدشدن و از بین رفتن این مواد شود. دکتر ولز می‌گوید: «اگر محصولی را فقط یک بار مورد استفاده قرار دهید و سپس ماه‌ها از آن استفاده نکنید و بعد سراغ آن بروید ممکن است ببینید خراب شده است. در واقع نخستین استفاده از محصول که با بازکردن درب یا جداکردن پوسته لاستیک یا روکش شروع می‌شود، محصول را در تماس با اکسیژن قرار می‌دهد. و این اکسیژن است که باعث شروع روند فساد می‌شود. رطوبت و گرمای هوا می‌تواند این روند را تسریع ببخشد و باعث شود برخلاف تصور شما محصولاتی که فقط یک‌بار از آن استفاده کرده‌اید، خیلی زود فاسد و خراب شود. در این مواقع باید وسوسه استفاده از این محصولات را فراموش کنید و خیلی سریع آن‌ها را دور بیندازید.

در ضمن یادتان باشد همیشه پس از استفاده از لوازم آرایشی درب آن‌ها را ببندید یا آن‌ها را درون قوطی‌ها و بسته‌های خود قرار دهید. دکتر مونیکا ولز در این مورد توضیح می‌دهد: «اگر آرایش خود را در مقابل آینه حمام انجام می‌دهید حتما تک‌تک وسایلی را که استفاده کرده‌اید. در جای خود قرار دهید و بستن درب آن‌ها را هم فراموش نکنید.
باز گذاشتن بسته‌های کرم‌پودر، رهاکردن ژل‌ها، سایه‌ها و رژ لب‌ها بدون درب در محیط حمام می‌تواند باعث شود آن‌ها به انواع میکروب‌ها آلوده شوند. فضای مربوط حمام جایی است که انواع میکروب‌ها می‌تواند در آن رشد کند و در این حالت ممکن است آن‌ها به لوازم آرایش شما راه پیدا کند و باعث آلودگی آن‌ها شود. هر چقدر هم که عجله داشته باشید چند ثانیه را برای بستن درب وسایل استفاده شده و قراردادن سرپوش یا روکش آن‌ها وقت بگذارید.

کیف آرایشی هم خانه‌تکانی می‌خواهد

یادتان باشد مراقبت از محصولات آرایشی و بهداشتی شامل ابزار استفاده از آن‌ها هم هست. قلم موها و برس‌هایی که برای آرایش به کار می‌‌روند باید هر هفته کاملا شسته و پاک شوند. در مورد پنبه‌ها و اسفنج‌های مورد استفاده هم بهتر است از هر کدام آن‌ها را فقط برای یک هفته استفاده کنید. دکتر گارنر می‌گوید: «تمام وسایل و ابزار مورد استفاده برای آرایش موادی ارزان هستند که من شخصا ترجیح می‌دهم جدید آن‌ها را خریداری کنم تا آن‌ها را بشویم و مورد استفاده قرار دهم.»

دکتر گارنر می‌گوید که در واقع بهداشت است که زیبایی را می‌سازد. او معتقد است مهم‌ترین جنبه زیبایی یک زن در سلامت پوست اوست. مراقبت از پوست مهم‌ترین کاری است که یک خانم باید برای زیبایی خود انجام دهد. استفاده از پاک‌کننده‌ها و مرطوب‌کننده‌ها حتی مهم‌تر از انواع لوازم آرایشی هستند.  اشعه های UVA  و  UVB می توانند به پوست شما آسیب برسانند و گرد پیری را بر صورت شما بنشانند. حتی اگر فصل زمستان باشد و در معرض مستقیم نور آفتاب قرار نگیرید، هم باید همچنان با جدیت کرم ضد آفتاب را به پوست خود بزنید. نور آفتاب می توانند، از ماسه، برف و آب بازتاب کند و لازم است که حتی در روزهای برفی هم هر دو ساعت کرم ضد آفتاب خود را تمدید کنید. استفاده ازکرم ضد آفتاب علاوه بر حفظ سلامت پوست، شما را از ابتلا به سرطان پوست محافظت می کند.

زیبا بمانید

یادتان باشد اگر پوست و صورت‌ شما حالت مناسبی داشته باشد احساس بهتری نسبت به‌خودتان خواهید داشت و در آن صورت وضع زندگی شخصی و اجتماعی شما بهتر خواهد شد. پس به تک‌‌تک مسائل اهمیت بدهید.

رژلب های مایع نور بیشتری را جذب می کنند

بله، رژ لب های مایع براق و اکلیلی نور آفتاب را بیشتر جذب می کنند. اگر طرفدار پر و پا قرص این رژلب ها هستید، قبل از استفاده از آنها، از رژلب مات استفاده کنید. هنگام خرید برق لب هم دقت کنید تا SPF آن 30 باشد.

رژ لب، باعث خشکی پوست می شود

اگرچه رژ لب باعث زیبایی شما  می شود اما بعد از  گذشت چند ساعت با خشکی لب روبه رو می شوید. هنگام خرید محصولات تنها سراغ رژلب های حاوی نرم کننده بروید و قبل از استفاده از رژ لب، لب ها را با پماد ویتامین A آغشته کنید.

به موقع پوست‌تان را پاک کنید

حتما قبل از خواب ریمل ها را از چشم ها پاک کنید. وقتی چشم ها بسته است، ریمل می تواند وارد غشای چشم ها شده و باعث خارش و التهاب یا حتی عفونت در چشم ها شود. می توانید برای پاک کردن ریمل از روی مژه ها از شامپوی بچه استفاده کنید.

کرم مناسب با پوست انتخاب کنید

اگر پوستی چرب دارید، حتما از کرم پودرهای فاقد چربی استفاده کنید تا صورت تان جوش نزند. فراموش نکنید، لوازم آرایشی وسایل شخصی هستند و برای حفظ بهداشت نباید لوازم آرایشی را با کسی شریک شوید.

شیرپاک کن بخرید

برای حفظ سلامت پوست، باید قبل از خواب مواد آرایشی را از صورت پاک کنید، تنها شست و شوی ساده نمی تواند تمام آلودگی ها را پاک کند.  برای پاک شدن بهتر پوست ابتدا با شیرپاکن، مواد آرایشی را پاک کنید و بعد با صابونی ملایم صورت تان را بشویید.

مجله سیب سبز: