22

می خواهیم در این مطلب به برخی از راههای درمانی موثر برای رفع آکنه اشاره کنیم این درمان ها برای خانم های باردار توصیه نمی شوند و بهتر است از آن ها استفاده نکنند البته برخی از درمان های دارویی برای آکنه عوارضی برای بدن خواهند داشت

به نقل از پایگاه خبری کتابخانه ملی پزشکی آمریکا؛ برای درمان آکنه راه‌های متفاوت و بسیاری وجود دارد اما متخصصان پوست به نتیجه جدیدی رسیده‌اند که ترکیب درمان‌ها می‌تواند مؤثرترین راه باشد. درمان‌های پیشنهادی شامل درمان‌های موضعی، آنتی بیوتیک، ایزوترتینوئین با نام تجاری “آکوتان” و قرص‌های ضد بارداری هستند.

زمانی که آنتی بیوتیک‌ها برای درمان آکنه‌های خفیف یا شدید استفاده می‌شوند، تجویز داروهای پوستی باید همزمان استفاده شود. پس از اینکه بیماران دوره‌ای از آنتی بیوتیک را تکمیل کردند، باید درمان‌های موضعی پوستی را برای کنترل آکنه‌شان استفاده کنند. داروهای موضعی مثل رتینوئیدها و بنزوئیل پراکسید می‌تواند با هم مورد استفاده قرار بگیرد.

علاوه بر این محققان می‌گویند، دختران و زنان می‌توانند از هردو قرص ضد بارداری و سایر درمان‌های ذکر شده بهره بجویند. ایزوترتینوئین خوراکی را می‌توان برای آکنه‌های شدید که به سایر درمان‌ها واکنش نشان نداده‌اند در نظر گرفت؛ هرچند این دارو نقایص هنگام تولد را افزایش می‌دهد و برای همین زنان باید هنگام استفاده از این قرص کاملاً در دوره‌های ضد بارداری باشند.

بعضی از تحقیقات رابطه بین قرص آکوتان و التهاب روده و افسردگی را نشان داده، اما شواهد قطعی نیست و نظر پزشک در درجه اول مهم تر است.

استفاده از روغن درخت چای و تغییرات رژیمی نیز از راهکارهای درمان آکنه عنوان شده‌اند.

این پژوهش در مجله ” Journal of the American Academy of Dermatology ” منتشر شده است.

 (ایسنا)