25-4

کودکان از لحاظ ابتلا به چاقی به دو دسته تقسیم می شوند ، کودکانی که احتمال چاقی در انها بالاست ، کودکانی که وزن نرمالی دارند. اما در هر حال خانواده ها باید با رعایت مسائلی جلوی چاقی کودکشان را بگیرند. همیشه پزسکان گفته اند که پیشگیری بهتر از درمان است. برای خواندن روش های جلوگیری از چاقی ، با ما همراه باشید.

پیشگیری

* سالانه کودک خود را برای بررسی وزن به نزد متخصص تغذیه ببرید:

پزشک، وزن، قد و BMI کودک را محاسبه می کند. میزان افزایش BMI یا صدک کودک در یک سال خصوصا اگر کودک بالای 4 سال داشته باشد می تواند نشانه ای از ریسک او برای ابتلا به چاقی در آینده باشد.

* الگوی مناسبی برای کودک تان باشید:

شما برای کنترل وزن خود باید غذاهای سالم مصرف کنید و ورزش منظم داشته باشید و از فرزندتان هم بخواهید تا با شما همراهی کند.

* از غذا برای تنبیه یا تشویق استفاده نکنید:

ممکن  است به صورت ناخواسته برای کنار آمدن با کودک به غذاهای خاصی مثل شکلات به عنوان تشویق یا تنبیه پناه ببرید. به عنوان یک قانون کلی، غذا به عنوان وسیله ای برای اصلاح کودکان به کار گرفته نمی شود.

* بر روی نکات مثبت تاکید کنید:

برای تشویق کودکان به عادات سالم، نکات مثبت آن را بازگو کنید. مثلا از لذت بازی در هوای آزاد یا تنوع میوه های تازه که در فصل های مختلف وجود دارد، بگویید.

در مورد فواید ورزش برای بدن آن ها به غیر از کمک به کاهش وزن صحبت کنید مثلا می توانید بگویید ” ورزش سبب قوی شدن قلب، شش ها و عضلات شما می شود “.

* صبور باشید:

خیلی از بچه های دچار اضافه وزن با قد کشیدن و سبک زندگی سالم به وزن طبیعی خود می رسند.

به خاطر داشته باشید که وقتی بیش از حد مراقب عادات غذایی کودک و وزن او هستید ممکن است نتیجه ی معکوسی داشته باشد و باعث شود تا کودک بیشتر از قبل غذا بخورد یا این که بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات غذایی باشد.

حمایت و پشتیبانی

والدین نقش مهمی درکمک به کنترل وزن کودکان چاق خود دارند. این کودکان باید احساس کنند که والدین آن ها را دوست دارند.

از هر فرصتی برای ایجاد اعتماد به نفس در آن ها استفاده کنید؛ کودکان چاق به دلیل اهمیت جامعه به اندام متناسب و لاغر در معرض خطر از دست دادن اعتماد به نفس قرار دارند.

از این که در حضور کودک درمورد تناسب اندام و سلامتی صحبت کنید نترسید اما مراقب باشید چون این کودکان حساس هستند، ممکن است نگرانی شما را به اشتباه یک توهین برداشت کنند. مستقیم و رُک، بدون انتقاد و قضاوت با کودک خود صحبت کنید.

به علاوه توصیه های زیر را نیز مد نظر داشته باشید:

* روش های مختلف برای تحسین و تمجید از تلاش های کودک تان بیابید.

تغییرات کوچکی که در کودک خود می بینید را جشن بگیرید ولی از غذا به عنوان جایزه استفاده نکنید. راه های دیگری برای تشویق کودک پیدا کنید مثل بردن او به پارک محل یا پیست اسکیت.

* در مورد احساسات کودک تان با او صحبت کنید.

به او کمک کنید تا راه هایی غیر از غذا خوردن برای کنار آمدن با این احساسات بیابد.

* کمک کنید تا کودک تان جنبه های مثبت را درنظر بگیرد.

مثلا به او یادآور شوید که او حالا می تواند 20 دقیقه یا بیشتر بدون این که خسته شود، دوچرخه سواری کند یا این که حالا به راحتی می تواند در زنگ ورزش دور زمین چندین دور بدود.