twins-710x434
این خواهران دوقلو که دنیای پزشکی را به تعجب واداشته اند با جهش ژنتیکی با دو نژاد مختلف به دنیا آمده اند پدر و مادر آن ها با دورنگ پوست مختلف و از دونژاد مختلف بودند اکنون فرزندان آن ها نیز اینگونه چشم به جهان گشودند

 باز هم جهش‌ ژنتیکی باعث شد تا دو خواهر دوقلوی از یک پدر سیاه‌پوست و مادری سفید پوست دچار تفاوت رنگ پوست، شکل‌ چهره و حتی رنگ چشم‌ها شوند.
گفتنی است این دو خواهر دوقلو هم‌سان هستند ولی آملیا دارای پوست تیره، موی سیاه و چشم‌های قهوه‌ای مانند پدر و دختر دیگر یاس دارای پوست سفید و چشم آبی مانند مادرش است.
بررسی نشان می‌دهند شانس به دنیا آوردن دوقلو با دو نژاد مختلف کمتر از یک مورد در هر یک میلیون تولد دوقلو است.
با این که این دو دختر دو قلوی یکسان هستند و از یک تخمک که به دو قسمت تقسیم شده در رحم مادر خود ایجاد شده‌اند اما با تفاوت‌ ژنتیکی آشکاری بدنیا آمده‌اند.
پژوهشگران اعتقاد دارند چندین ژن در کنترل رنگ پوست، رنگ چشم، جنس موها و اجزای صورت دخیل هستند این دو کودک نخستین دوقلوی همسان در انگلستان با رنگ‌های مختلف پوستی هستند.
پدر و مادر در طول دوران بارداری بارها رشد جنین‌ها را از طریق سونوگرافی مشاهده کرده و این تغییرات را می‌دانستند.
کارشناسان اعتقاد دارند دوقلو‌های همسان معمولا 100درصد دارای خصوصیات ژنتیکی یکسانی هستند.
پژوهشگران تغییرات در نشانگر روی dna را عامل تغییر رنگ چهره و پوست، رنگ مو و چشم در این دو خواهر می‌دانند.
در حال حا‌ضر متخصصان دانشگاه کینگ کالج لندن در حال تحقیق بر روی این دو خواهر و بررسی‌ تفاوت‌های ژنتیکی آنها هستند.
دوقلو‌های همسان زمانی رخ می‌دهد که یک تخمک بارور شود و سپس به دو قسمت تقسیم شود و یا در موارد بسیار نادر به سه یا چند بخش تقسیم شود.
در اثر تقسیم تخمک به چند بخش معمولا نوزادانی یکسان با همان نوع ژنتیک ویژگی‌های فیزیکی و حتی جنسیتی یکسان به دنیا می‌آید.
اعتقاد بر این است که برای ایجاد رنگ پوست هفت ژن مختلف با همدیگر درگیر می‌شوند تا رنگی یکسان ایجاد شود.
حال اگر پدر و مادر از نژاد‌های متفاوت باشند هورمونهای مردانه و زنانه هر کدام مخلوطی از کدهای ژنتیکی متفاوت و منحصر به فرد را خواهند داشت و این باعث خصوصیات خاص در چهره رنگ‌پوست و مو در فرزندان خواهد شد.
منبع: دیلی میل