robot

پژوهشگران  رباتهایی را ابداع کردند که به کمک کودکان دبابتی می آیند اسم این ربات روبین است  که مختص کودکان است و طبق برنامه ای که به آنها داده شده به کودکان کمک میکنند این رباتها بخوبی برنامه ریزی شده اند وروی آنها برنامه نویسی انجام شده است وباعث تقویت اعتماد بنفس کودکان دیابتی می شود

دانشمندان ربات هایی را برای کمک به کودکان جوان مبتلا به دیابت نوع 1 ساخته اند، این ربات که Robin(مختصر Robot Infant) نامیده می شود، به کودکان 7 تا 12 ساله برای تشخیص هیپوگلایسمی(افت شدید قند خون) کمک خواهد کرد.

این ربات بخشی از برنامه ی ALIZ-Eاست که از سال 2016 در ایتالیا آغاز شده است. محققان از سراسر اروپا برای ساخت این ربات همکاری کرده اند، محققان دانشگاه هرتفوردشایر بروی ابداع  احساسات  رابین و کالج سلطنتی  لندن بروی بخش یادگیری این ربات کار کردند.

 دکتر Canameroو دکتر Lewisاز دانشگاه هرتفوردشایر شخصیت این ربات را طراحی کرده و برنامه نویسی نموده اند. Robinدوست دارد با اسباب بازی ها بازی کند و برقصد، او حتی خسته می شود و نیاز به آغوش دارد و درست مانند کودکان نوپا رفتار می کند.

 سازندگان این ربات اعتقاد دارند این ربات به کودکان آموزش میدهد درمان دیابت خود را فراموش نکنند و موجب افزایش اعتماد بنفس آنها می شود.

دکتر Canameroمی گوید: کودکان ربات ها را دوست دارند و با آنها  بسیار سریع ارتباط برقرار می کنند ما از کودکان می خواهیم که از رابین مراقبت کنند، با آن بازی کنند و چون رابین علایمی از دیابت را نشان می دهد، کودکان  می آموزند که این علایم را تشخیص دهند و مجبور شوند  که در مورد  درمان آن کاری کنند.

تاکنون تعامل با رابین تنها به کودکان مبتلا به دیابت محدود بوده است اما محققان می خواهند این ربات را بصورتی توسعه  دهند  که در نهایت  بتواند برای آموزش تمام کودکان مورد استفاده  قرار گیرد.

 دکتر Lewisمی گوید: ما می خواهیم تعاملات  چند گانه ای بین رابین و کودکان برقرار شود و کودکان  احساس کنند در طی این تعاملات بهبود یافته اند. کودکان در یک جلسه فقط نیم ساعت با رابین هستند و در این  زمان تعداد رفتارهای رابین محدود  است برای مثال رابین تنها چند کلمه می تواند صحبت کند و نمی تواند  به سر و صداها پاسخ دهد. قدم بعدی جمع آوری کمک مالی برای توسعه ی رابین برای افزایش  مشارکت عمومی آن است.

سخنگوی دیابت بریتانیا سیمون اونیل می گوید: ما بسیار به توسعه و تکمیل رابین علاقمند هستیم، این واقعاً هیجان انگیز است که این تکنولوژی برای کمک به کودکان بکار رود و به آنها اعتماد به نفس  بیشتری برای مراقبت  از خود و بیماریشان بدهد.

منبع : http://diabetestma.org/