751px-B_vitamin_supplement_tablets

ویتامین ب به  تشکیل سلول های قرمز خون کمک می کند. شما می توانید ویتامین های B را در پروتئین مانند ماهی، مرغ، گوشت، تخم مرغ و محصولات لبنی دریافت کنید. همچنین سبزیجات برگ سبز، لوبیا و نخود فرنگی  دارایویتامین های B است. بسیاری از غلات و حبوبات و برخی از نانها نیز ویتامین B  دارند. کمبود B12 و B6 می تواند به کم خونی منجر  شود.

ویتامین های گروه B در کار تغذیه و تامین سلامتی کل بدن بسیار موثر و تماما نیروبخش و تنظیم کننده هستند. حیاتی ترین نقش ویتامین های گروه B ، مشارکت در سوخت و ساز قندها، چربی ها، پروتئین ها ست که انرژی مورد نیاز جسم را تولید می کند.

همچنین در سلامتی پوست و داشتن بدن عاری از مواد سمی و جلوگیری از سفید شدن و از دست دادن موی سر و نیز پیشگیری از پیری زودرس بسیار موثر است.

همچنین وجود این ویتامین ها برای فعالیت آنزیم های تنفس سلولی ضروری هستند.

کمبود آن می تواند باعث بیماریهای پوستی (اگزما) – بیماری کوچک ماندن روده – یبوست – سوء تغذیه – بیماری بری بری (ضعف ماهیچه ها و در نهایت فلج شدن) آریبوفلاونیوزیس (ایجاد زخم در اطراف دهان و کاهش رشد) و بیماری پلاگر – اسهال – زخم های پوستی – التهاب بافت های نرم دهان – عقب ماندگی ذهنی – بزرگ شدن غده فوق کلیوی – کم کاری تیروئید را در بر دارد.

از مهم ترین منابع آن جوانه گندم – غلات بویژه سبوس گندم – برنج – برگ های سبز – تخم مرغ – ماهی – گوشت قرمز – خود گندم – بسیاری از میوه ها از جمله آوکادو را نام برد.

ویتامین B دارای انواع B1 – B2 – B3 – B4 – B5 – B6 – B9 – B12 – B15 می باشد.

دانش آموزانی که در دوران تحصیل دچار کرختی – بی حوصلگی و عدم تمرکز روی دروس هستند به احتمال زیاد با کمبود ویتامین B همراه هستند که با رژیم غذایی صحیح و غنی از این ویتامین این مشکل برطرف می گردد.

 

ویتامین B1(تیامین)

در تعادل عصبی، جلوگیری از یبوست، بیماری بربری، سوخت و ساز مواد هیدروکربنه نقش دارد. این ویتامین قند خون را به انرژی تبدیل می کند و محافظ قلب و کنترل کننده بیماری قند است. در معالجه کم خونی موثر است. کمبود آن موجب مات و کدر شدن دید چشم ها و گیج خوردن در زمان راه رفتن می شود. این ویتامین در پوست گندم، برنج، گردو، حبوبات و غلات یافت می شود.

 

ویتامین B2 یا ریبوفلاوین:

این ویتامین لازمه سوخت و ساز و تولید انرژی است و مصرف آن بخصوص برای افرادی که ورزش می کنند و فعال و پرکار هستند ضرورت دارد. در کم خونی و بروز بعضی سرطان ها موثر است کمبود آن بیشتر در افراد مبتلا به بیماری قند (دیابت) دیده می شود. علامت کمبود آن ترک خوردن گوشه لب، اگزما، حساس شدن چشم ها در مقابل نور می باشد. در سبزیجات چون اسفناج و جعفری، برگ چغندر، جوانه ها و خرما وجود دارد.

 

ویتامین B3 (نیاسین):

این ویتامین در پایین آوردن کلسترول و مقابله با بیماریهای قلبی و عروقی و همچنین کاهش فشار خون و تسکین میگرن و درد آرتروز مفید است.

در غلات کامل، نان سبوس دار، سبزیجات تازه، اسفناج، غلات و تخم مرغ وجود دارد.

ویتامین B4: در ساخت و ترکیب هسته پروتئین ها بسیار مفید است و در چغندر قرمز وجود دارد.

ویتامین B5: دارای اثر محرک و محافظ پوست، مخاط ها، ناخن، رشد و نمو مو و سلول های کبدی می باشد و در میوه و سبزی تازه وجود دارد.

ویتامین B6 (پیرویدوکسین): در تشکیل گلبول های قرمز خون و تثبیت منیزیم ضروری است. دستگاه دفاعی بدن را تقویت می کند. کمبود آن نوروپاتی گزگز پاها را سبب می شود. در سبزیجات سبز، آناناس، خرمالو و انبه وجود دارد.

ویتامین B9: کمبود آن سبب کم خونی می گردد. در سیب زمینی، گندم وجود دارد.

ویتامین B12 (کوبالامین): به میزان بسیار کم مورد نیاز بدن است. به سختی در گیاهان یافت می شود. ضد کم خونی، مقوی قلب، ضد نوروپاتی (گزگز دست و پا)، سبزیجات برگ سبز، سبزی خوردن، جوانه جو، مالت یافت می شود.

ویتامین B15: مقوی قلب است و با تحریک غده هیپوفیز عمل می کند و در برنج و زردآلو بیشتر یافت می شود.