caprisun
 بهتر است از مصرف برخی آبمیوه های صنعتی خودداری کنید و سعی کنید آن ها را مصرف نکنید چون باعث افزایش وزن و چاقی شما خواهند شد توصیه متخصصین تغذیه برای تناسب اندام تحرک و فعالیت کافی و پرهیز از این قبیل نوشیدنی هاست

 معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه اصلاح عادات غذایی با آموزش امکان‌پذیر است، گفت: تغذیه سالم و تحرک دو موضوع اساسی است که در حوزه سلامت جسمانی وزارت بهداشت آن را مد نظر قرار داده است.

 علی اکبر سیاری در همایش ملی هم‌اندیشی سلامت دانشجویی با بیان اینکه اصل عدالت در حوزه سلامت برای ما مهم و حیاتی بوده و به کمک دانشجویان می‌توانیم این اصل را سرلوحه خود، جامعه و مسئولان قرار دهیم گفت: استفاده از تکنولوژی مناسب نیز از دیگر اصل‌های مد نظر بوده و از طرفی به دلیل اینکه پول و بودجه کافی نداریم سطح‌بندی خدمات را باید مورد توجه قرار داده و استفاده از نیروی انسانی نیز باید مشخص باشد بنابراین اینکه بتوانیم ضمن اجرای عدالت اصل استفاده از تکنولوژی را رعایت کنیم هنری بزرگ به شمار می‌رود.

معاون وزیر بهداشت به موضوع آسیب‌های اجتماعی در میان جوانان اشاره کرد و ادامه داد: در گذشته بسیاری جوانان به مواد مخدر صنعتی، روان‌گردان ها خیلی محدود بود ولی متاسفانه در حال حاضر مواد صنعتی روان گردان به صورت قاچاق درکشور تولید می‌شود و سن مصرف مواد مخدر کاهش یافته است.

سیاری گفت: مصرف مواد مخدر صنعتی عوارض بسیار مهمی برای فرد و جامعه به همراه دارد اگر اساس کشور را بر مبنای جوانان قرار دهیم یأس، افسردگی و نا امیدی از جمله عوارض مواد مخدر صنعتی است بنابراین تلاش می‌کنیم دانشجویان را در این حوزه جهت پیشگیری توانمندسازیم و از آنها کمک بگیریم تا برای بقیه جامعه نیز مسئولیت پذیر شوند.

وی با بیان اینکه مصمم هستیم برای همه مردم ایران دسترسی آموزشی جهت پیشگیری از اعتیاد فراهم کنیم، گفت: این مسئله در خوابگاه‌ها، پادگان‌ها، کارخانجات و محل‌های زندگی امکان‌پذیر است و در صورت همکاری بین بخشی امکان توانمندسازی جامعه به صورت کامل وجود دارد.

معاون وزیر بهداشت اظهارداشت: در بعد سلامت جسمانی، تغذیه سالم و تحرک دو موضوع مهمی است که ما بر آن حساس هستیم. در ایران روزانه هر شخص 10 تا 12 گرم نمک مصرف می‌کند در حالیکه این میزان برای افراد زیر 50 سال میزان مصرف نمک توصیه شده 5 گرم و برای افراد بالای 50 سال زیر 5 گرم است.

سیاری اضافه کرد: میزان قند توصیه شده در 24 ساعت نیز برای مصرف 25 گرم است در حالیکه یک قوطی آبمیوه صنعتی به تنهایی 25 گرم قند دارد و باید استانداردها در این زمینه رعایت شود.

وی با تاکید بر اینکه اصلاح عادات غذایی از طریق آموزش امکان‌پذیر است، گفت: تحرک و تغذیه سالم دو عامل مهمی بوده که اگر رعایت شود اضافه وزن و چاقی ایجاد نخواهد شد.

به گفته معاون وزیر بهداشت، تحرک و ورزش از کودکی باید جزو عادات و فرهنگ مردم باشد.

وی با اشاره به انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: نمایندگانی منتخب شدند که دولت را می‌توانند کمک کنند همچنین جوانانی پای کار آمده که نشاط و امید داشته و مسئولیت پذیر هستند. همچنین فعالیت آنها خلق منابع، پیشرفت علمی و جلوگیری از فرار مغزها را در بر دارد.

سیاری در پایان گفت: امروز به عنوان خدمتگزاران مردم دور هم جمع شده‌ایم تا بتوانیم در سال آینده در حوزه سلامت آسیب‌های اجتماعی و جسمانی مردم را کاهش داده و از فرار مغزها نیز جلوگیری کنیم و باید توجه داشت که اگر همه دست به دست هم دهیم قطعاً در این زمینه موفق خواهیم شد.

فارس