56d446570b4e0

بهتر است خانم های باردار در این دوران مراقبت های بیشتر یاز سلامتی شان بکنند و سعی کنند در سه ماهه اول بارداری به مسافرت نروند و در صورت مشاهده هرگونه لکه بینی استراحت کره و از پزشک متخصص مشورت و راهنمایی بگیرند

 با نزدیک شدن به تعطیلات، خیلی از خانم‌هایی که باردار هستند این سوال برایشان مطرح است که آیا می‌توانند به سفر بروند یا نه. دکتر مریم خادم، متخصص زنان و زایمان  در گفت‌وگو با خبرنگار پایگاه خبری «سلامانه» به این سوال پاسخ می‌دهد.

اگر دچار لکه‌بینی، درد یا بیماری سیستمیک هستید، سفر نروید
این مساله به وضعیت مادر باردار بستگی دارد. درصورتی که خانم بارداری در سه ماهه اول باردارى دچار لکه بینى یا درد یا بیمارى سیستمیک جدى است از فشارخون بالا و دیابت وابسته به انسولین گرفته تا بیماری‌های قلبی-عروقی، اختلالات روانپزشکی شدید، تشنج و…، رفتن به سفر توصیه نمی‌شود. بنابراین در سه ماهه اول بارداری، به شرط اینکه این مشکلات وجود نداشته باشد، مسافرت جاده‌اى البته در فواصل کوتاه در مسیرهاى بدون دست‌انداز یا پیچ و خم زیاد مانعى ندارد.

البته سفر در مسیرهاى طولانى نیز با رعایت احتیاط و استراحت و راه رفتن در فواصل هر یک تا دو ساعت، مورد جدى‌اى ایجاد نمی‌کند، مشروط بر اینکه مقصد نیز جایى دور از مسیرهاى اصلى و فاقد امکانات بهداشتى و درمانى نباشد.

درنهایت اینکه به مادران باردار اکیدا توصیه می‌شود که حتما کمربند ایمنى را ببندند و تصور نکنند که با بستن کمربند آسیبی می‌بینند. کمربند باید به گونه‌ای بسته شود زیر شکم و بین سینه‌ها را در بر بگیرد.