65456

داروهای ضدافسردگی بدن افراد را در معرض چه خطراتی قرار میدهند این قبیل داروها چه خطراتی برای زنان باردار دارند آیا تایری روی جنین می توانند بگذارند یا خیر؟اوتیسم مهمترین عارضه ناشی از مصرف داروهای ضدافسردگی در بارداری است

یک مطالعه جدید کانادایی بیان می‌کند زنانی که در طول شش‌ماه آخر حاملگی از داروهای ضدافسردگی استفاده می‌کنند ممکن است کودک‌شان را در مرض خطر ابتلا به طیف اختلالات اوتیسم قرار دهند.

به گفته محققان به نظر می‌رسید که کودکانی که مادران‌شان در طول سه‌ماهه دوم و سوم حاملگی داروی ضدافسردگی مصرف می‌کنند، ۸۷ درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به اوتیسم باشند.

مطالعه دریافت که خطر اوتیسم در صورتی که مادر از یک نوع داروی ضد افسردگی به اسم مهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین یا SSRI استفاده کند بیشتر می‌شود. این داروها شامل اسیتالوپرام، فلوکستین و سرترالین هستند.

با این حال متخصصان خاطرنشان کردند که یافته‌های مطالعه یک رابطه علت و معلولی را بین داروهای ضد افسردگی و اوتیسم اثبات نمی‌کند.

به گفته متخصصان زنان حامله نباید بدون مشورت با پزشک داروهای ضدافسردگی خود را قطع کنند.

دکتر آلن منویتس، روان‌پزشک بالینی در بیمارستان لنوکس هیل نیویورک گفت: «بسیار مهم است که به مادرانی که در حال حاضر در حال مصرف قرص افسردگی هستند و این مطالعه را می‌خوانند بگوییم که نترسند و داروی خود را به صورت ناگهانی قطع نکنند. این کار باعث ایجاد علائم قطع دارو در آنها خواهد شد که می‌تواند خطر بیشتری از ادامه دارو داشته باشد. آن‌ها باید قبل از هر تصمیمی با متخصص زنان و روان‌پزشک مشورت کنند.»

webmd