واكسن اوريون با استفاده از سويه بومي ‌R512 در موسسه‌ سرم‌سازي رازي تهيه و توليد شد.
دكتر محمد تقويان، مسوول بخش توليد واكسن‌هاي ويروسي موسسه تحقيقات واكسن و سرم‌سازي رازي در گفت وگو با ايسنا، با اعلام اين خبر گفت: اين پروژه از سال 65 آغاز و در سال 82 اين موسسه اعلام كرد ايران و سوئيس واكسن جديد اوريون را با سويه محلي ايراني توليد و كشور سوئيس نيز در اين ارتباط براي همكاري ابراز تمايل كرده است.

وي افزود: مطالعات باليني اين واكسن در كشورهاي ايران، آلمان، ايتاليا و سوئيس با موفقيت انجام گرفته و مقرر شده است تا سال 2005 ميلادي اين واكسن به توليد انبوه برسد؛ اين در حالي بود كه تا پيش از اين واكسن اوريون مورد استفاده در ايران از سويه ويروس ژاپني روي سلول جوجه تهيه مي‌شد؛ در حالي كه اين واكسن جديد اوريون از سويه محلي روي سلول ديپلوئيد انساني تهيه شده است.

وي در پايان تصريح كرد: مراحل تكميل اين طرح 16 سال به طول انجاميد و سرانجام در سال گذشته با همكاري محققان موسسه رازي سويه محلي جديد واكسن اوريون با عوارض جانبي بسيار كمتر با راندمان و كارايي بالاتر نسبت به نوع خارجي آن توليد شد.

مسوول بخش توليد واكسن‌هاي ويروسي موسسه تحقيقات واكسن و سرم سازي رازي، خاطر نشان كرد: اين واكسن علاوه بر قابليت انحصاري براي پيشگيري از اوريون به صورت MMR، (سرخك، سرخچه، اوريون) نيز قابل استفاده است و حالا با گذراندن مراحل كنترل كيفي بر روي انسان نيز قابل اجراست.

وي در پايان با اشاره به تزريق اين واكسن اظهار كرد: پس از مراحل ثبت در وزارت بهداشت در چند ماه آينده اين واكسن به صورت كشوري در دو نوبت در سال به كودكان تزريق خواهد شد و در موارد خاص هم در سنين بالاتر از اين واكسن استفاده مي‌كنند.