66565656
استرس برای یک مادر باردار به هیچ وجه خوب نیست و می تواند برای وی مشکل به وجود بیاورد افسردگی در حاملگی تاثیرات مضر مستقیمی می تواند روی جنین بگذارد و باعث بالابردن ریسک سقط جنین یا زایمان زودرس برای آن ها شود

دکتر بیتک طرازی عضو تیم تخصصی مرکز درمان ناباروری ابن سینااظهار کرد: بارداری یک دوران مهیج و لذت بخش در زندگی خانم‌ها است که در این هنگام زمان شگرفی در خلق و خو و جسم مادر رخ می‌دهد این تغییرات استرس‌های روانی جدیدی را در زندگی فرد ایجاد می‌کند در صورتی‌ که تحت کنترل قرار نگیرد شاید مضر باشد.
وی گفت: بیشترین تأثیرات مضر اختلالات روحی به ویژه استرس‌ها در سه ماهه اول بارداری است که در چگونگی لانه گزینی، شرایط رحم و افزایش احتمال سقط نقش بسزایی دارد.
وی ادامه داد: 15 درصد از سقط‌ها به علت بیماری‌های روحی و روانی است، بیماری‌هایی مانند اختلالات تیروئید و کم‌خونی هم می‌توانند در نتیجه افسردگی و استرس در بارداری ایجاد شوند که باید توسط متخصص تشخیص داده شود و درمان مناسب صورت گیرد البته برخی از تغییرات روحی خانم‌ها در زمان بارداری طبیعی است.
دکتر طرازی در خصوص نقش تغذیه در کاهش علائم مشکلات روحی در بارداری بیان کرد: این مادران به دلیل داشتن استرس و افسردگی ممکن است از تغذیه‌ی مناسب خود غافل شوند که این موضوع باعث کاهش وزن جنین‌، زایمان زودرس‌، اختلالات رشد جنین و کاهش وزن نوزاد هنگام تولد می‌شود.
وی تصریح کرد: در صورت نیاز به قطع دارو برای بارداری، باید به خاطر داشت که قطع داروهای روانپزشکی به تدریج صورت گیرد علاوه بر این اگر فردی بیماری روانی‌، افسردگی و اضطراب دارد، در ابتدا باید با مراجعه به روانپزشک و انجام مشاوره، بیماری خود را کنترل کند و سپس اقدام به بارداری کند.
دکتر طرازی با اشاره به اینکه افسردگی در طول بارداری می‌تواند منجر به افسردگی بعد از زایمان شود، خاطر نشان کرد: اگر افسردگی تا هفته‌ی 32 بارداری اوج بگیرد، باعث ایجاد افسردگی بعد از زایمان می شود؛ انجام مشاوره‌های روانپزشکی از مواردی است که باید در مراکز درمان‌های ناباروری در کنار درمان‌ها‌، مورد توجه قرار گیرد.
باشگاه خبرنگاران جوان