232
برخی افراد به صورت مستمر در شبکه های اجتماعی گوناگون حضور دارند آن ها دائم درون آن ها میگردند و ساعت ها وقت خود را تلف می کنند می خواهیم دلیل این امر را بدانیم آن ها در جستجوی چه هستند؟

امروزه فرقی نمی کند کجا باشیم، در منزل یا محل کار، مترو یا تاکسی، مهمانی یا سفر، هنگام غذا خوردن یا خوابیدن،  در هر شرایطی مدام در حال ارسال و دریافت عکس ها، فیلم ها و مطالب  و فرستادن پیام به گروه ها و افراد در شبکه های اجتماعی مختلف هستیم. شبکه های اجتماعی مختلفی مانند: وایبر، اینستاگرام، تلگرام، واتس آپ، لاین و…
گسترش روز افزون شبکه های اجتماعی در فضای اینترنتی و نرم افزارهای تلفن همراه مثل وایبر، واتس آپ، تانگو و اخیرا تلگرام، باعث کاهش روابط خانوادگی و عاطفی شده است و باعث دور شدن افراد خانواده از یکدیگر شده است. متاسفانه از آنجایی که ورود اینگونه سامانه ها بدون بستر سازی فرهنگی و آمادگی فکری به جامعه بوده است و در این خصوص فرهنگ سازی نشده است عوارض و ضایعات رفتاری قابل توجهی همراه خود وارد نموده اند.
متاسفانه بهره گیری از این گونه ابزارها محدود به سن یا گروه سنی خاصی نبوده و در خانواده ها مشاهده می گردد که والدین نیز به استفاده از اینگونه نرم افزارها مشغول هستند.
اکنون که استفاده از اینگونه شبکه ها امری اجتناب ناپذیر است و بیشترین زمان تعامل ما در این شبکه ها شکل میگیرد. بهتر است درکنار استفاده مطلوب از آن با رعایت برخی آداب از سوتفاهم و آسیب های تعامل در این فضا بکاهیم.
مهمان های ناخوانده ای که مهمان خانه ها شده اند
جعفر بای جامعه شناس در گفت و گو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: شبکه های اجتماعی که تعداد آنها روز به روز زیاد می شود مهمان های ناخوانده ی خانه های مردم شده اند ،عناصر مزاحمی که  وقت شهروندان را از دست آنها خارج کرده است و به عنوان یک سرگرمی ،بازی و تفریح برای پر کردن اوقات فراغت شهروندان تبدیل شده اند.
وی ادامه داد: هر کسی می تواند بر اساس سلیقه ی شخصی هرچیزی را  که می خواهد به اشتراک بگذارد این مسئله فضای امنیتی  و آرامش و آسایش را از زندگی افراد شلب کرده و گاهی اوات مباحثی به اشتراک می گذارند که مسئله ساز و مشکل ساز می شود .
مهارت خود فیلترینگ را بالا ببریم
بای تصریح کرد: بنابراین افرادی که دارای توانایی های خود مدیریتی و مهارت خود کنترلی هستند  باید از این فضاها بترسند  و همه ی انسان ها باید مهارت خود فیلترنیگ را داشته باشند .
وی تاکید کرد : افراد نباید هر چه را که به اشتراک گذاشته می شود مورد استفاده قرار دهند زیرا روح نیز مانند جسم غذای خاص خود را می طلبد هر موادی برای جان انسان سلامتی نمی آورد بنابراین باید فضاهای مجازی و شبکه های اجتماعی که نظارت و کنترلی بر روی آنها وجود ندارد لااقل از سوی خود افراد کنترل شود و بر روی آنها نظارت داشته باشند .
این جامعه شناس بیان کرد: ولی باز هم گاهی اوقات با مباحثی برخورد می کنیم که روح را آرزده می کند  به همین دلیل باید یک قواعد و نظارتی  در خصوص رفتار درست و صحیح با این گونه شبکه ها و فضاهای اجتماعی وجود داشته باشد .
هر مطلبی را به اشتراک نگذاریم
بای درپاسخ به  این سئوال که نحوه ی رفتار درست با شبکه های اجتماعی باید چگونه باشد خاطر نشان کرد: باید بر اساس زائده های شخصی و فردی خود از این گونه شبکه ها استفاده کنیم ،استفاده باید مدیریت  شود ،بهره برداری ها باید کنترل شود نه اینکه هر مطلبی را کپی کنیم و به اشتراک بگذاریم . بابراین اگر مدیدریت و کنترل درست وجود نداشته باشد قطعا در آینده دچار مشکل و آسیب می شویم .
اگر افراد  در شبکه‌های مجازی عضو هستند  و یا در گروه‌های خاص، باید انتظاراتشان را مدیریت کنند. قرار نیست با بودن در گروه‌ها حتی گروه‌های درمانی و آموزشی و یا علمی در زندگی‌ افراد  اتفاق خارق‌العاده‌ای بیفتد. پس  کاربران باید از این فرصت خوب و استثنایی که می‌توانید در کمترین زمان اطلاعات زیادی به‌دست بیاورید بیشترین استفاده را برای خودشان بکنند.
 باید مراقب پیش داوری‌ها، قضاوت‌ها، صمیمیت‌های آتشین  باشیم .
قبول کنیم شبکه های اجتماع وقت گیر است!
 بای  در عنوان کرد: نخستین گام برای رهایی از فضاهای مجازی این است  که بپذیریم استفاده بیش از حد از این شبکه ها، آسیب رسان و تلف کننده وقت است. البته و در صورتی که در استفاده بیش از حد از این شبکه ها افراط کرده اید و احساس می کنید که معتاد این شبکه ها شده اید، نگران نباشید چراکه با سخت کوشی، نظم و به کار بردن چند اصل، می توانید بر این اعتیاد خود غلبه کنید. بدون شک اگر بخواهیم  که یک باره ارتباط خودمان  را با شبکه های اجتماعی قطع کنیم، امکان موفقیتمان  بسیار کم خواهد شد؛ بنابراین بهتر است با تدوین یک برنامه ریزی مناسب، تلاش کنیم  تا روز به روز میزان فعالیت تان در شبکه های اجتماعی را کاهش دهیم تا به حد معقول و منطقی برسد. برای رسیدن به این هدف بهتر است همیشه فهرستی از کارهایی را که باید انجام دهیم همراه مان داشته باشیم تا برای حضور در شبکه های اجتماعی با مدیریت زمانی بهتری عمل کنیم.
بدون هدف عضو گروه ها نشوید
این جامعه شناس بیان کرد:افراد  عضو گروه هایی شوند  که هدف شان مشخص باشد و اعضای آن نیز شناخته شده باشند. به طور مثال، فعالیت در یک گروه کاری، تحصیلی یا خانوادگی می تواند برای افراد مفید باشد. با این حال اگر کاربران  متاهل هستند باید تلاش کنند تا از ارتباط با خانم ها و آقایان دیگری که در فضای مجازی پای درد دل های آنها  می نشینند، خودداری کنند چراکه رفته رفته انسان در ارتباط با جنس مخالف در چنین فضاهایی احساس امنیت می کند و با تداوم ارتباط ممکن است احساس ها و پیوندهای عاطفی ایجاد شود و به طور جدی زندگی زناشویی آنها  را هدف قرار دهد و زمان زیادی از آنها بگیرد. فراموش نکنیم  که برای درد دل کردن هیچ جایی بهتر از خانواده و هیچ کسی بهتر از همسر نیست.
وی در پایان اظهار داشت: لذا باید پیگیری و مدیریت خود را در استفاده از شبکه های اجتماعی محدود کنیم   و هر مطلب  و عکسی را به اشتراک کابران نگذاریم.
در پایان بهتر است رفتار و مدیریت صحیح در برخورد با شبکه های اجتماعی داشته باشیم و هر مطلبی را با هر عنوان و یا  هر عکسی را به راحتی به اشتراک نگذاریم و مهارت های خود مدیریتی و خود کنترلی را در  خود افزایش بدهیم.
گزارش از هدیه عباسقلی