]’

heart

چطور زنان بیشتر دچار بیماری های قلبی می شوند تحقیقات جدید نشان داده است که قلب خانمها نسبت به استرس حساس است اکنون ببینیم آیا بیماری های قلبی با جنسیت انسان ارتباط دارد یا نه در ادامه مطلب در این باره بیشتر بدانید

درحالیکه تعداد مردانی که به دلیل حمله ی قلبی جان خود را از دست می دهند، درطی 20 سال گذشته بطور مداوم کاهش یافته، خطر مرگ بر اثر بیماریهای قلبی عروقی بخصوص در زنان جوان به طور قابل توجهی افزایش یافته است. درحال حاضر پزشکی جنسیت نشان داده است که استرس  در زندگی روزمره بخصوص دارای تأثیرات سوء بر قلب زنان است.

 امروز مشخص شده است که زنان از نظر پزشکی با مردان متفاوتند. این موضوع به همین اندازه بر تشخیص صحیح علایم و اقدامات درمانی مناسب با آنان تأثیر می گذارد.

 اختلالات قلبی-عروقی در زنان بالای 65 سال و در مردان بالای 45 سال شایع ترین علل مرگ  در اتریش است، وزارت بهداشت اتریش اعلام کرده است سالانه  47 درصد از زنان و 38 درصد از مردان  به دلیل اختلالات قلبی عروقی جان خود را ازدست می دهند. عوامل خطر شناخته شده نظیر کشیدن سیگار، افزایش چربی خون، پایین بودن کلسترول HDL، بالا بودن فشارخون، دیابت، چربی احشایی، فقدان تحرک فیزیکی مسئول افزایش میزان مرگ ومیر می باشند. اکثر این عوامل دارای  تأثیرات بسیار بیشتری بر زنان نسبت به مردان هستند. این شرایط با خطرمختص به جنس مانند چرخه های نامنظم قاعدگی، یائسگی زودرس، عوارض بارداری مانند دیابت بارداری یا پره اکلامپسی و قرصها یا هورمون درمانی جایگزین تشدید می شود. دیابت غالباً یک بیماری زمینه ای برای ابتلا زنان به بیماریهای قلبی عروقی است که به طور قابل توجهی خطر ابتلا به حمله قلبی را نسبت به مردان افزایش می دهد. به دنبال  یائسگی، فشارخون و چربی خون معمولاً افزایش می یابد و تجمع چربی موجب بروز تغییرات نامطلوبی  می شود که سبب  افزایش خطر مرگ ومیر به دلیل عوارض قلبی عروقی  می گردد.

دکتر Willerمی گوید: درمورد اختلالات قلبی عروقی، زنان دارای توزیع سنی مختلفی هستند تجمع  سایرعوامل خطر و تغییرات عروقی در قلب نیز دارای مورفولوژی متفاوتی است. علاوه براین، تشخیص  و درمان نیز به مراتب مشکل تر است: آزمایشات تشخیصی نظیر ECGالکتروکاردیوگرام قلبی یا ارگومتری کمتر نتیجه ی قطعی دارند. حتی مارکرهای خونی حمله ی قلبی در زنان باید بر اساس محدوده ی جدید تعیین شده و نشانگرهای زیستی خاص جنسیتی بهبود یابد. در مورد سندرم حاد کرونر، زنان غالباً از اختلال عروق کرونر کاربردی غیرانسدادی رنج می برند و در صورت اختلال عملکرد قلب در پر شدن از خون در مقایسه با مردان، عملکرد خروجی حفظ می شود. نتیجه ی بلند مدت هر دو شکل از بیماری کمی  بهبود یافته است اما مطالعات و دستوالعمل های محدودی برای درمان این شرایط در دسترس است. گزارش اخیر به خطرات ویژه ی زنان و زمینه های مهم پژوهش در پزشکی جنسیتی در آینده  اشاره دارد.

به تأثیر استرس های روانی – اجتماعی بر سلامت قلب در زنان در گذشته کمتر توجه شده است. عوامل استرس های متعدد به دلیل شغل، خانواده، مراقب از خانه و غیرو سبب بروز علایم استرس می شوند که ممکن است بصورت ارگانیک درقلب خود را نشان  دهند. مطالعات نشان  داده است که مهاجران بویژه زنان در معرض خطر بالاتری برای بیماریهای قلبی عروقی هستند، پس از چاقی و دیابت، اختلالات استرس پس از سانحه نقش قابل توجهی در این مسئله  بازی می کند.

دکتر Willerبرای تسکین سریع، به زنان  توصیه می کند که به طور فعال دوره هایی از استراحت را در  زندگی روزمره ی خود وارد کنند و برای کاهش استرس به فعالیت  فیزیکی کافی بپردازند. مطالعات نشان می دهد درمانهایی مانند  درمان های ریلکسیشن، ماساژ و ورزش  می تواند پس از درمان  نتایج بهتری  را برای زنان ایجاد کند. زنان بطور کلی استراحت  و توانبخشی پس از عمل را به دلیل نگرانی از قصور در وظایف خانوادگی خود نادیده می گیرند.

 داروهای کاهنده ی کلسترول دارای تأثیرات بیشتری  بر زنان نسبت به مردان است. در صورت  حمله ی قلبی قریب الوقوع، پزشکان اغلب استاتین را برای کاهش کلسترول تجویز می کنند تا از کلسیفیکاسیون  عروق جلوگیری شود. زنان غالباً کمتر به  هدف تعیین  شده ی کلسترول  LDL  دست می یابند و این دارو را نسبت به مردان کمتر تحمل می کنند. به گفته ی متخصصان MedUni Viennaدارویی که مبتنی بر آنتی بادی است درسال گذشته در اروپا تصویب شده است که ممانعت کننده ی PCSK9نام دارد.  این دارو می تواند به کاهش کلسترول در زنان کمک کند. در حالیکه  استاتین  از تولید  کلسترول LDLجلوگیری می کند (از طریق بلاک  کردن یک پروتئین ضروری)، ممانعت کننده ی PCSK9سلولهای کبد را برای حذف بیشتر LDLازخون تحریک می کند. این دارو بصورت  تزریق زیر جلدی به صورت  منظم  تجویز می شود.

منبع : http://diabetestma.org