Stressed-mother-with-chil-008

استرس و اضطراب والدین چه تاثیری روی غذاخوردن فرزندان آن ها می تواند بگذارد روانشناسان تاثیرات مستقیم حالات روحی والدین را روی تغذیه کودکان بررسی کرده اند اکثر کودکان با این رمینه های خانوادگی بدغذا و بی اشتها هستند

مطالعه جدیدی بیان می‌کند که کودکان پیش‌دبستانی که والدین‌شان به افسردگی و/یا اضطراب دچارند بیشتر احتمال دارد راجع به غذا غر بزنند.

 به گزارش سلامانه و به نقل از WebMD، بدغذایی، یعنی سر باز زدن مداوم از خوردن غذاهای خاص، در بین کودکان شایع است و اغلب باعث نگرانی والدین می‌شود. این قضیه با یبوست، مشکلات وزن و مشکلات رفتاری کودکان پیوند داده شده است.

مؤلفان مطالعه به بررسی بیش از ۴۷۰۰ مادر و ۴۱۰۰ پدر هلندی و کودکان آنها که بین سال‌های ۲۰۰۲ و ۲۰۰۶ متولد شده بودند پرداختند. یافته‌ها نشان داد که تا ۳ سالگی، حدود ۳۰ درصد این کودکان بدغذا پنداشته می‌شدند.

کودکانی که مادران‌شان در هنگام حاملگی یا در ۳ سالگی کودک دچار اضطراب بود، در سن ۴ سالگی با احتمال بیشتری بدغذا از آب درمی‌آمدند. به گفته محققان، اضطراب پدران هم در کودکان پیش‌دبستانی اثر مشابهی داشت.

این مطالعه در روز ۲۲ فوریه در ژورنال آرشیو بیماری‌های کودکی منتشر شد.

اگرچه این مطالعه رابطه‌ای را بین اضطراب و افسردگی والدین و عادات غذایی کودکان آنها بیان می‌کند، اثبات کننده یک پیوند علت و معلولی نیست.