800px-Corns

میخچه و پینه  با فشار یا سایش بر روی پوست  ایجاد می شود.  اغلب در پا در قطعات استخوانی در اثر مالش کفش بوجود می آید. میخچه معمولا در دو طرف از انگشتان پا ظاهر می شود در حالی که پینه در کف پا  تشکیل می شود. پینه همچنین می توانید بر روی دست یا مناطق دیگر که در اثر مالش یا فشار بوجود آید.پوشیدن کفش مناسب , حمام کردن، مناسب است برای جلوگیری از عفونت، سعی نکنید خود درمانی ک نید بخصوص کسانیکه مشکلات دیابت یا مشکلات خونی دارند

تاول‌ها، پينه‌ها و ميخچه‌ها معمولاً روي دست يا پاي ما به وجود مي‌آيند و باعث مي‌شوند كه ظاهر دست يا پايمان به قشنگي گذشته نباشد. اما آ‌ن‌ها غير از ظاهر زشتشان، معمولاً مشكل خاصي به وجود نمي‌آورند و لازم نيست به خاطرشان پيش دكتر برويم.
يكي از مهم‌ترين راه‌هاي پيشگيري از تاول يا پينه‌ پا اين است كه موقع خريد كفش حسابي حواست را جمع كني و كفش خيلي تنگ، خيلي گشاد يا ناراحت نخري.

کفش‌های جدید سونیا حسابی او را اذیت می‌کردند. واقعیتی که سونیا به هیچ کس نگفت این بود که او از لحظه دیدن کفش‌ها در ویترین مغازه عاشقشان شد و با این که بعد از پوشیدن آن‌ها فهمیده بود که برایش کوچک هستند، از ترس این که آقای مغازه‌دار شماره بزرگ‌ترش را نداشته باشد، چیزی به روی خودش نیاورد تا بتواند کفش‌ها را بخرد. اما حالا…….. دو تا تاول بزرگ و دردناک پشت قوزک پایش زده بود که هر روز هم دردش بدتر می‌شد. سونیا نمی‌دانست چه‌کار کند، از طرفی کفش‌هایش را دوست داشت و از طرف دیگر تحمل درد آن تاول‌ها برایش سخت شده بود.
یک روز خانم دکتر سیبا او را دید که لنگان لنگان به طرف مدرسه می‌رود. جلو رفت و بعد از سلام و احوالپرسی، علت آن‌طور راه رفتنش را پرسید. سونیا که به خانم دکتر سیبا خیلی اعتماد داشت، تصمیم گرفت کل ماجرا را برای او تعریف کند و همین کار را هم کرد. دکتر سیبا پیشنهاد کرد که آن روز سونیا را با ماشینش به مدرسه برساند تا در راه بتوانند بیشتر با هم حرف بزنند. سونیا هم که دیگر درد پا امانش را بریده بود، قبول کرد. خانم دکتر سیبا پیش خودش تصمیم گرفت تا قبل از رسیدن به مدرسه، سونیا را متقاعد کند که از فردا دیگر این کفش‌ها را نپوشد. او صحبت‌هایش را این‌گونه شروع کرد:
تاول‌ها، پینه‌ها و میخچه‌ها چیزهای ناراحت‌کننده‌ای هستند. اما در عین حال خیلی هم شایع بوده و به راحتی می‌شود از به وجود آمدن آن‌ها جلوگیری کرد. هرسه این‌ها در اثر اصطکاک ایجاد می‌شوند. وقتی دو سطح مختلف به یکدیگر مالش داده می‌شوند،‌ می‌گوییم که بین آن‌ها اصطکاک ایجاد شده است. در مورد سه مشکل پوستی که در بالا نام بردم، یکی از این سطح‌هايي كه اصطكاك ايجاد كرده پوستِ حساسِ تو دوست كوچولو است.

تاول چیست؟

تاول یک ناحیه برآمده از پوست است که داخل آن یک مایع آبکی وجود دارد. تاول‌ها روی دست و پا بر اثر اصطکاک و فشار به‌وجود می‌آیند.‌ آن‌ها نسبت به پینه‌ها سریع‌تر شکل می‌گیرند، مثلاً اگر یک روز کفش ناراحتی بپوشی یا کفشت اندازه پایت نباشد،‌ احتمالاً همان‌روز پایت تاول می‌زند. تاول روی دست ممکن است موقعی ایجاد شود که تو موقع کار با بیلچه یا قیچی باغبانی یادت برود دستکش محافظ بپوشی یا این که مدت زیادی بدون دستکش دوچرخه‌سواری کنی.
قسمت‌هایی از پوست که تاول می‌زند،‌ اگر هر روز همان فشار یا اصطکاک را تحمل کند – مثلاً تو همان کفش ناراحت را هر روز بپوشی و به مدرسه بروی – ممکن است بعد از یک مدت تاول‌هایش تبدیل به پینه شود.

پینه چیست؟

خانم دکتر سیبا یک پر سیمرغ از جیب لباسش درآورد و به سونیا داد. سونیا در حالی که پر را در دست‌هایش گرفته بود و تماشا می‌کرد، پرسید: “پینه هم همان تاول است؟” دکتر سیبا با خوش‌رویی خندید:‌ نه، پینه با تاول فرق می‌کند. پینه قسمتی ضخیم شده از پوست است. پینه‌ها در نقطه‌ای از پوست به‌وجود می‌آیند که برای مدت طولانی اصطکاک و فشار به آن نقطه وارد شده باشد. در اثر تکرار مالش و اصطکاک بر روی یک ناحیه از پوست،‌ آن ناحیه سخت و زبر شده و سرانجام یک سطح ضخیم خاکستری یا زردرنگ ایجاد می‌کند که خیلی هم ناهموار است.
ممکن است پینه برای محافظت از دست‌های تو تشکیل شود. ورزشکارانی که ژیمناستیک کار می‌کنند، مخصوصاً آن‌هایی که با بارفیکس و وسیله‌‌های دستی دیگر سروکار دارند هم معمولاً روی دست‌هایشان پینه می‌زند. نوازندگان گیتار و سه‌تار و سازهایی مثل آن‌ها هم ممکن است روی انگشتان دستشان پینه بزند.
پینه‌ای که در کف پا به‌وجود می‌آید اغلب دردناک است، چون كه تو مجبوری روی آن بایستی و تمام مدت به پینه فشار بیاوری. پینه‌ي پا معمولاً در توپ پا به وجود می‌آید. شاید از خودت بپرسی مگر پا هم توپ دارد؟! این در واقع اسم بخش گِرد و دایره‌ای شکلی از پا است که در کف پا،‌ درست زیر انگشت شست قرار دارد. بعضی از پینه‌ها هم در قسمت بیرونی شست یا انگشت کوچک پا و یا در پاشنه دیده می‌شوند. کفش‌های تنگ و پاشنه بلند معمولاً‌ باعث ایجاد پینه می‌شوند،‌ زیرا فشار را به نقطه‌هایی از پا وارد می‌کنند که عادت به تحمل آن ندارد و اصلاً برای تحمل این فشارها ساخته نشده است.

میخچه چیست؟

میخچه هم مانند پینه،‌ یک ناحیه سخت و ضخیم شده از پوست است. دور میخچه معمولاً‌ به شکل یک حلقه زردرنگ از پوست نرم است که یک ناحیه سفت خاکستری‌رنگ را دربرگرفته است. میخچه‌ها معمولاً در بالای انگشتان پا یا در بین آن‌ها به‌وجود می‌آیند. میخچه هم مثل پینه در اثر فشار یا مالش زیاد و مداوم در انگشتان پا ایجاد می‌شود. بیشتر وقت‌ها اگر کفشی را بپوشی که قسمت جلویی آن تنگ باشد و به انگشت‌هایت فشار بیاورد، آن قسمت تحت فشار،‌ میخچه می‌زند.

چگونه از تاول،‌ پینه و میخچه جلوگیری کنم؟

سونیا در حالی که با پر سیمرغ پشت پایش را قلقلک می‌داد تا دردش را کمتر احساس کند، این سوال را پرسید. جواب دکتر سیبا خیلی هوشمندانه بود:
بهترین راه مقابله با تاول،‌ پینه و میخچه این است که اصلاً نگذاریم به‌وجود بیایند. اما چگونه این کار را انجام دهیم؟
برای پیشگیری از تاول و پینه‌ي دست، بهترین راه پوشیدن دستکش‌های محافظ مخصوص برای هر فعالیت است. مثلاً اگر به ورزش ژیمناستیک می‌پردازی یا زیاد دوچرخه‌سواری می‌کنی و یا به کارهای باغبانی علاقه داری، همیشه موقع انجام این کارها دستکش مخصوص همان کار را بپوش.
برای پیشگیری از میخچه پا‌، همیشه کفش‌هایت را با دقت انتخاب کن.
یک پیشنهاد جالب که شاید قبل از این نشنیده باشی: سعی کن هميشه بعدازظهرها برای خرید کفش بروی! زیرا در آن موقع از روز پاهای تو به خاطر راه‌رفتن در تمام طول روز کمی ‌باد کرده و بزرگ می‌شوند. بنابراین اندازه پای تو بعدازظهرها نسبت به ساعت‌های اول روز کمی‌بزرگ‌تر است و اگر آن موقع برای خرید کفش بروی، دیگر یک کفش تنگ نخواهی خرید. نکته دیگر این‌که قبل از خرید کفش، حتماً هر دو لنگه آن را بپوش و کمی ‌با آن‌ها در مغازه کفش‌فروشی راه برو. حتی اگر کفش‌هایی که پسندیدی خیلی هم خوشگل بودند،‌ در صورت تنگ یا گشاد بودن آنها را هرگز نخر. فکر می‌کنی یک جفت کفش، ارزش میخچه‌های به آن بدی و زشتی را دارند؟! مطمئن باش که مغازه‌ها پر از کفش‌های زیبایی است که اندازه پایت هم می‌باشند.
و یک چیز دیگر،‌ حتی اگر عاشق یک جفت از کفش‌هایت هستی،‌ سعی کن هر روز آن را نپوشی. گاه‌گاهی کفش‌هایت را عوض کن و یک جفت دیگر بپوش. این کار باعث می‌شود که پاهایت کمی ‌استراحت کرده و فشاری که همیشه به یک نقطه خاص از پایت وارد می‌شود، برای مدتی برداشته شود.

چگونه از تاول‌ها، پینه‌ها و میخچه‌ها مراقبت کنم تا خوب شوند؟

اگر یک مشکل پوستی داری که تبدیل به یک ناحیه قرمز و ملتهب شده و به‌نظر می‌رسد که عفونت کرده است،‌ حتماً باید به همراه پدر یا مادرت پیش دکتر بروی. اما بیشتر وقت‌ها می‌توانی از تاول،‌ پینه و میخچه در خانه هم مراقبت کنی و نیاز به مراجعه به پزشک نیست.
تاول‌ها فقط به کمی‌ زمان احتياج دارند تا خودشان خوب شوند. تاول را خشک و تمیز نگه دار و آن را با یک باند تمیز بپوشان تا التیام پیدا کند. وقتی تاول خوب شد،‌ سعی کن بعد از این به آن نقطه از دست یا پایت کمتر فشار بیاوری.
می‌توانی برای کمک به بهبود پینه‌، آن را به مدت 10 دقیقه با آب گرم و صابون بشویی و سپس روی آن را سنگ‌پا بِکِشی. سنگ‌پا سطح زبری داشته و می‌تواند لایه مرده را با مالش از روی پوست بردارد. همچنین می‌توانی داخل کفشت “كفي” قرار دهی تا فشار از روی پایت برداشته شده و پینه‌ها از بین بروند.
اما میخچه‌ها کمی ‌بیشتر طول می‌کشد تا خوب شوند. برای التیام آن‌ها می‌توانی از کفی‌های مخصوص میخچه در داخل کفشت استفاده کنی، بعضی از این کفی‌ها نوعی اسید ضعیف دارند که لایه مرده را از روی پوست برداشته و میخچه را از بین می‌برد. این کفی‌ها را می‌توان از داروخانه‌ها تهیه کرد. اگر بعد از گذشت یک مدت طولانی هنوز هم میخچه در جای خودش باقی مانده و تو را اذیت می‌کند، لازم است به همراه پدر و مادرت پیش یک پزشک متخصص بیماری‌های پا (مثلاً دكتر استخوان) بروی تا در درمان میخچه به تو کمک کند.

وقتی سونیا از دکتر سیبا خداحافظی کرد و از ماشین پیاده شد، خانم دکتر مطمئن بود که او دیگر آن کفش‌های تنگ و ناراحت را نخواهد پوشید. این را از نگاه او خوانده بود. آخر خانم دکتر سیبا به قدری بچه‌های شهر قصه را دوست داشت که می‌توانست از نگاهشان حرف دلشان را بخواند.

منبع-http://www.7sib.ir