در این روزها بازار خرید و فروش اجناس بسیار داغ است با عیدی که کارمندان دریافت کرده اند چگونه می توانند از پس تمامی هزینه ها به نحو احسنت بر بیایند با ما در ادامه مطلب همراه باشید تا راهنمایی های لازم را در اختیارتان قرار دهیم

 همه از همدیگر یک سوال مشخص می پرسند و آن اینکه با عیدی تان چه کار می کنید. اشتباه نکنید! این سوال را بچه ها از هم نمی پرسند… هر سال همین موقع ها، دغدغه جدیدی از اداره به خانه کارمندان منتقل می شود؛ بحث مبلغ عیدی و اینکه چطور آن را خرج کنند؟ همانطور که بارها در اخبار آمده و طبق واریزی های صورت گرفته به حساب، مبلغ عیدی کارمندان دولت 688 هزار تومان است، ولی با این پول واقعا چه می توان خرید؟

آیا واقعا این عیدی می تواند برای یک خانواده مثلا چهار نفره کافی باشد؟ یعنی برای خرید لباس عید، خورد و خوراک و حتی رفتن به مسافرت! قطعا کارمندان محترم باید تصمیم بگیرندو این مبلغ عیدی را برای یکی از موارد یاد شده در نظر بگیرند چون 688 هزار تومان آنقدری نیست که تمام احتیاجات خانواده را برطرف کند.

خرید پوشاک

خبرنگار خرید خوب، سری به بازار زده تا ببیند یک کارمند دولت با 688 هزار تومان حقوق چه می تواند بخرد، فرض کنید که او و همر و دو فرزندش که یکی دو سلاه و دیگری 10 ساله است برای خرید لباس عید به بازار می روند. اگر قرار باشدبرای هر چهار نفر به یک میزان پول خرج کنند که نفری 172 هزار تومان بیشتر به هر کسی نمی رسد و در این جور مواقع پدر و مادر از حق خود می گذرند و خوشحالی فرزندان شان را به هر چیزی ترجیح می دهند.

خرید یک دست لباس کامل با یک کفش برای یک پسرل 10ساله با احتساب یک پیراهن 30 هزار تومانی، یک شلوار 80 هزار تومانی و یک جفت کفش که بین 60 تا 80 هزار تومان است مبلغی نزدیک به 200 هزار تومان می شود. این در حالی است که فرزند این کارمند لباس دیگری با قیمت بیشتر را پسند نکرده باشد و به سلیقه پدر و مادر رضایت بدهد اما فرزند دو ساله با توجه به این که لباس بچه قیمتش چندان فرقی با لباس بزرگسال ندارد و در برخی مواقع گران تر هم هست، ضمن این که به یک پیراهن و شلوار و کفش هم ختم نمی شود اما شما در نظر بگیرید این دختر خانم دو ساله هم لباس هایش 150 هزار تومان خرج برمی دارد اما می ماند 338 هزار تومان.

اگر قرار باشد خانم خانه مانتو بخرد که باید حداقل مبلغی بین 80 تا 180 هزار تومان هزینه کند. این در حالی است که یک مانتو مجلسی در میدان هفت تیر بالای 300 هزار تومان قیمت دارد. پدر خانواده هم حتما بیشتر از هر چیز به کفش احتیاج دارد تا سال جدید را با کفش نو برای دوندگی های بیشتر و کسب درآمد بیشتر برای خانواده آغاز کند. عیدی شما کارمند گرامی به پایان رسید.

آجیل، میوه و شیرینی

اما اگر قرار باشد این کارمند محترم مبلغ عیدی را برای خرید مایحتاج شب عید هزینه کند و میوه، شیرینی و آجیل بخرد والبته برنج، مرغ و گوشت، باز هم این مبلغ کفاف تمام خرج را نمی دهد، میوه ها از قیمتی بین 3 تا 6 هزار تومان دارند و قطعا با خرید یک کیلو از هر میوه ای کار میهمانی های عید راه نمی افتد و از هر کدام باید حداقل 2 تا 3 کیلو خریداری شود، البته کاری به گیلاس های کیلویی 100 هزار تومان و انگور کیلویی 30 هزار تومان نداریم. منظور خرید همان میوه های همیشگی مثل سیب، پرتغال، کیوی و موز است. خرید اینها هم دست کم 100 تومان خرج برمی دارد و اگر رفت و آمد زیاد باشد که قطعا به میوه بیشتری احتیاج است.

بالاخره وقتی میوه در خانه باشد، بچه ها هم می خواهند بخورند پس حداقل باید 200 هزار تومانی را برای خرید میوه کنار بگذارند. تکلیف آجیل هم که معلوم است، پسته کیلیوی 60 هزار تومان، بادام کیلویی 50 هزار تومان و فندق هم کیلویی 50 تا 60 هزار تومان است. تخمه هم با توجه به نوع و مرغوبیت آن از 20 ه