PRinc_photo_of_neonatal_jaundice

زردی باعث می شود پوست  و سفیدی چشم  زرد شود. بیلی روبین بیش از حد باعث زردی می شود. بیلی روبین یک ماده شیمیایی  زرد رنگ در هموگلوبین، ماده ای که اکسیژن در سلول های قرمز خون  حمل می کند.
بسیاری از نوزادان سالم در طول هفته اول زندگی دچار زردی می شوند. این حالت معمولا از بین می رود. با این حال، زردی می تواند در هر سنی رخ  دهد و ممکن است نشانه ای از یک مشکل باشد. زردی می تواند به دلایل بسیاری، مانند بیماری های خون,   سندرم های ژنتیکی,بیماری های کبدی مانند هپاتیت یا سیروز,انسداد مجاری صفراوی,عفونت  و داروها رخ دهد

ابتدایی‌ترین مشخصه یرقان، زرد شدن رنگ پوست و سفیدی چشم و تغییر رنگ ادرار به رنگ چای است

یرقان یا زردی بیماری نیست بلکه نشانه‌ای از نوعی اختلال در کبد، بزرگ‌ترین غده بدن است که موجب افزایش غلظت پلاسمایی بیلی روبین خون بیمار می‌شود.

  • علل زردی / علل زردی در کودکان

در شرایط عادی وظیفه هضم چربی‌ها به عهده کبد است که کبد این کار را با ترشح صفرا انجام می‌دهد. پیش می‌آید که یک سنگ صفراوی موجب انسداد مجرای صفرا شده و همین انسداد، صفرا را وارد جریان خون بیمار می‌کند.

رنگ زرد پوست و چشم نیز ناشی از وجود صفرا در خون است و از طرفی ورود صفرا از طریق خون به داخل ادرار هم رنگ تیره ادرار را موجب می‌شود.

در این بیماری گاهی مدفوع کاملا بی رنگ می‌شود.

زردی نوزادان

زردی‌ نوزادان که بیشتر درنوزادانی دیده می‌شود که زودتر از موقع به دنیا آمده‌ باشند،‌ در عین این که می‌تواند بسیار خطرناک باشد و باید مورد توجه جدی قرار گیرد،‌ عموما از آن به عنوان زردی فیزیولوژیک یاد می‌شود زیرا در اثر ناهماهنگی کبد و دستگاه گوارش نوزاد با دنیای خارج از رحم ایجاد می‌شود و به مرور رفع می‌شود.

فوتو تراپی و قرار دادن نوزاد زیر نور فلورسنت مفید است زیرا نور فلورسنت بیلی روبین اضافی خون را تخریب می‌کند که در آن صورت از طریق کبد دفع می‌شود.

نوع دیگر زردی نوزادان به دلیل ناسازگاری خونی مادر و جنین باشد، حتی ممکن است منجر به تعویض خون جنین شود.
هپاتیت که در واقع التهاب دردناک کبد است نیز می‌تواند عامل ایجاد یرقان باشد.

توصیه‌ها

در دوره بیماری رژیم غذایی کم چرب موکدا توصیه می‌شود و باید از خوردن غذاهای چرب و سرخ کرده و انواع سس‌ها اجتناب شود.
خوردن آب میوه‌هایی مثل لیموشیرین- هندوانه که تقویت کننده کبد، معده، کلیه و روده‌ها است نیز مفید است.