5656

چگونه باید در این روزها ایمن رانندگی کنیم رعایت چه نکاتی به ما در حفظ سلامتی خود و سرنشینانمان هنگام رانندگی کمک خواهند کرد توصیه های موثری  در این زمینه برایتان داریم

محمدرضا معتمد متخصص مغز و اعصاب با اشاره به اینکه بی‌توجهی به اصول درست نشستن هنگام رانندگی در سفرهای نوروزی و بی‌توجهی به بهداشت و سلامت بدن افراد را دچار عارضه‌ و دردهای مفصلی می‌کند، افزود: بیشتر افراد هنگام مسافرت‌ها بدون توجه به اصول بهداشت و سلامت بدن اقدام به رانندگی‌های مداوم و طولانی مدت می‌کنند و هنگام رانندگی به اصول درست نشستن و رعایت نکات ایمنی سفر توجهی ندارند به همین دلیل دچار عارضه‌ و دردهای مفاصل به ویژه دردهای گردن، شانه و کمر می‌شوند.
وی افزود: در هنگام رانندگی بهتر است‌؛ علاوه بر توجه به درست نشستن و رعایت اصول ایمنی و سلامت بدن از پشت گردنی‌های مخصوص رانندگی استفاده شود تا فرد دچار این عوارض نشود.
بستن کمربند ایمنی و استفاده از پشت گردنی‌های رانندگی‌ تا حدود زیادی از بروز دیسک‌های ناگهانی گردن و کمر پیشگیری می‌کند؛ زیرا هنگام رانندگی بر مهره‌های گردن و کمر فشار وارد می‌شود.
معتمد تصریح کرد: توجه به تغذیه و مصرف مواد غذایی کلسیم دار و موادی که برای استحکام ستون فقرات و مهره‌های گردن و کمر مناسب است کمک بزرگی به پیشگیری از دیسک‌ها و دردهای مفصلی می‌کند. یکی از مهم‌ترین عوامل موثر بر بروز دردهای مفاصل و دیسک‌های گردن و کمر افزایش وزن است و باید به این امر توجه ویژه شود.
وی تاکید کرد: پرهیز از مصرف غذاهای چرب، آماده، فست‌فودها، نوشابه‌های گازدار، مواد نگهدارنده، افزودنی‌ها، مصرف مواد غذایی کلسیم دار، لبنیات، سبزی‌ها و میوه‌ها،‌ تحرکات بدنی و فعالیت‌های ورزشی می‌تواند از بروز دردهای مفصلی و دیسک‌های گردن و کمر جلوگیری کند.
معتمد خاطرنشان کرد: رعایت الگوی صحیح نشستن، فعالیت‌های منظم ورزشی، کاهش وزن،‌ تقویت عضلات و مفاصل، رعایت الگوی صحیح راه‌ رفتن، رعایت اصول ویژه سلامت و ایمنی هنگام کار و برداشتن وزنه‌ها و بارهای سنگین و حتی سبک و درمان بیماری‌های مختلف بدن از راهکارهای مهم کاهش دردهای مفصلی و دیسک‌های مفصلی است.
باشگاه خبرنگاران جوان