812456_703
لاک زدن چه تاثیرات مختلفی روی سلامتی ما می تواند بگذارد برخی لاک ها از مواد شیمیایی خطرناکی تهیه شده اند که می توانند برای سلامتی ما بسیار خطرآفرین باشند توصیه های ما را در این زمینه در نظر بگیرید

 بسیاری از خانم‌ها از همان کودکی عاشق لاک‌زدن و رنگ‌آمیزی ناخن‌های‌شان هستند اما استفاده از یک لاک نامرغوب می‌تواند عوارض بسیاری برای شما داشته ‌باشد. دکتر سونیا لاندر، محقق و پژوهشگر مواد سمی در موسسه واچ‌داگ در واشنگتن می‌گوید: «گاهی ممکن است لاک ناخن نامناسب و غیراستاندارد حاوی موادی باشد که اثری منفی روی سلامت بدن داشته باشد. بعضی از موادی که درون برخی لاک‌های ناخن وجود دارند می‌توانند باعث به‌وجود آمدن مشکلاتی چون سرطان، ناراحتی‌های قلبی، نازایی، اختلال‌‌های تیروئید و بعضی از آلرژی‌ها شود.» به همین دلیل بسیار مهم است که لاکی مرغوب و با مارکی معتبر بخرید.

راه شناسایی مارک‌های غیرمعتبر

تولیدکنندگان لاک‌های ناخن نیز باید قوانین سازمان (FDA) را رعایت کنند اما تولید‌کنندگانی هستند که از قوانین تخلف می‌کنند و محصولات خود را بدون هیچ استانداردی وارد بازار می‌کنند؛ اول از همه توجه کنید که تولیدکنندگان ملزم هستند حتما تمام مواد موجود در لاک را روی برچسب آن بنویسند و اگر چنین برچسبی نداشته باشد بهتر است از خریدن لاک صرف‌نظر کنید چون احتمالا مواد نامناسبی در آن وجود دارد که تولید‌کننده از درج آن خودداری کرده ‌است. علاوه بر این نبودن برچسب مواد اولیه نشان‌دهنده غیرمعتبر بودن مارک تولید‌کننده است.

لاک را با دندان پاک نکنید

روزبه‌روز محصولات آرایشی با کیفیت‌تری وارد بازار می‌شوند و لاک‌ها نیز از این قاعده مستثنا نیستند اما موادی هم در لاک‌ها و پاک‌کننده‌های آن‌ها وجود دارند که سمی هستند. موادی که بیشتر از همه موجب نگرانی می‌شوند عبارتند از تولوئن، بوتیل استات واتیل استات(استون) و دی‌بوتیل فتالات و….البته بیشترین خطر این ماده‌ها زمانی نیست که روی ناخن قرار دارند بلکه اگر به هر دلیل وارد دستگاه گوارش شوند می‌توانند بسیار خطرناک باشند و حتی گاهی مرگ ناشی از آن‌ها نیز گزارش شده‌است. به همین دلیل به هیچ وجه لاک‌های روی ناخن خود را با دندان خراش ندهید.

ماده‌ای که موجب واکنش‌های آلرژیک می‌شود

ماده دیگری که شاید تا به حال درباره ضررهای آن شنیده باشید فرمالدهید است؛ این ماده برای سفت و خشک‌شدن لاک استفاده می‌شود اما مشکل این ماده فرار بودن آن است و در نتیجه گاز حاصل از آن به راحتی در هوا پخش می‌شود و می‌تواند وارد هوای تنفسی شما شود. تنفس گاز ناشی از فرمالدهید می‌تواند یکی از عوامل ایجاد سرطان باشد. علاوه بر این سازمان FDA نیز اعلام کرده‌است فرمالدهید می‌تواند واکنش‌های آلرژیک و حساسیتی ایجاد کند. به‌خصوص اگر با پوست تماس پیدا کند.FDA می‌گوید یکی از واکنش‌های آلرژیکی ناشی از این ماده التهابات پوستی است، همچنین تماس طولانی مدت با فرمالدهید می‌تواند ریسک ابتلا به تنگی‌نفس را نیز بالا ببرد. به همین دلیل معمولا مستعد آلرژی‌های مختلف هستید، بهتر است لاکی بگیرید که در آن فرمالدهید نباشد.

ماده‌ای که موجب التهاب پلک می‌شود

بعضی از تولیدکنندگان از تولوئن به‌عنوان یک ماده حلال استفاده می‌کنند به این معنا که تولوئن را در لاک می‌ریزند تا مواد موجود در لاک را در خود حل کند و لاک یکدست به‌ نظر برسد، همچنین این ماده موجب می‌شود وقتی هم که لاک روی ناخن قرار می‌گیرد رنگش یکدست و صاف به‌نظر برسد اما همین ماده می‌تواند ضررهایی داشته باشد مثلا ممکن است موجب واکنش‌های آلرژیک شود و حتی گاهی به خاطر تماس انگشتان با پلک‌چشم، باعث ملتهب شدن آن‌ها شود. البته سازمان FDA می‌گوید میزان کم این ماده ضرر چندانی ندارد. خوشبختانه این روزها تولید‌کننده‌های معتبر دیگر از این ماده استفاده نمی‌کنند.

لاک‌هایی که می‌توانند آتش بگیرند

خیلی از خانم‌ها استون را به‌عنوان پاک‌کننده لاک ناخن می‌شناسند البته خیلی از اوقات هم از این ماده برای رقیق‌کردن لاک‌های خشک استفاده می‌شود و تولید کننده‌های بسیاری هم از آن در محصول خود استفاده می‌کنند اما باید بدانید تماس طولانی‌مدت با این ماده می‌تواند موجب مشکلات قلبی و ریوی و کبدی شود. علاوه بر این‌ها استون به‌شدت قابلیت اشتعال دارد. سازمان FDA اعلام کرده‌است که لاک‌ها اگر در کنار شعله اجاق‌گاز یا سیگار روشن یا اتوی داغ قرار بگیرند احتمال مشتعل شدن آن‌ها بسیار زیاد است. به همین دلیل حتما باید انواع لاک‌ها را از هر نوع شعله و عامل سوزانده دیگری دور نگه داشت.

ماده‌ای که مشکلات تیروئیدی ایجاد می‌کند

دی بوتیل فتالات (Dibutyl Phthalate) یا DBP به‌عنوان یک براق‌کننده به برخی از لاک‌های ناخن اضافه می‌شود، همچنین این ماده مانع کنده شدن تکه‌ای لاک می‌شود اما قرار گرفتن در معرض این ماده می‌تواند روی عملکرد تیروئید تاثیر داشته باشد، علاوه بر این اگر خانم بارداری در معرض این ماده باشد، ممکن است جنین پسر او دچار مشکلاتی شود. خطرات این ماده تا به حدی است که اتحادیه اروپا استفاده از این ماده را در محصولات بهداشت شخصی غیرمجاز اعلام کرده‌است. به همین دلیل بهتر است به‌دنبال لاکی باشید که این ماده در آن موجود نباشد.

درمان حساسیت ناشی از لاک ناخن

حساسیت ناشی از لاک ناخن معمولا در نواحی چشم و پلک‌ها، صورت، گوش و گردن ایجاد می‌شود اما خیلی از اوقات گمان می‌شود این آلرژی‌ها به دلیل استفاده از مواد آرایشی چشم یا محصولات پوستی دیگر به‌وجود آمده‌اند. مواد بسیاری در لاک ناخن وجود دارد که می‌تواند عامل ایجاد آلرژی‌های مختلف شوند. وقتی در بدن آلرژی یا حساسیتی به‌وجود می‌آید تا عامل ایجاد‌کننده آن مشخص نشود، مشکل برطرف نخواهد شد. اگر بعد از استفاده از لاکی جدید در نواحی چشم‌ها و پلک‌ها حساسیت ایجاد شد، بلافاصله لاک را از روی ناخن‌ها پاک کنید بعد ناخن‌ها را با یک صابون ملایم و آب گرم بشویید تا باقیمانده مواد شیمیایی حاصل از لاک نیز شسته شود. اگر دچار یک حساسیت ملایم شده‌اید می‌توانید از کرم‌های هیدروکورتیزون استفاده کنید، البته به‌طور حتم مراجعه به پزشک راه‌حل مطمئن‌تری است.

زمانی که لاک مجبورتان می‌کند به پزشک مراجعه کنید

مواد عطری موجود در لاک در هوا پخش می‌شود و به سمت چشم‌ها و صورت حرکت می‌کنند. به‌خصوص اگر قبل از خشک‌شدن کامل لاک، دست‌های‌تان را به‌صورت نزدیک کنید همین می‌تواند برای صورت و چشم‌های شما مشکل ایجاد کند. نشانه‌های حساسیت ناشی از لاک عبارت است از قرمزی، خارش، کهیر، تورم، تاول و درد در ناحیه اطراف چشم‌هاست. البته گاهی همراه با این علائم سردرد نیز اضافه می‌شود. البته اینها از جمله عوارض نادر استفاده از لاک است که همه افراد آن را تجربه نمی‌کنند.

لاک نامرغوب ناخن‌ها را خشک می‌کند

اگر کیفیت لاک شما خوب باشد و عاری از مواد شیمیایی مضر باشد، تنها با کمی مراقبت همیشه ناخن‌هایی محکم و سالم خواهید داشت و در مقابل مصرف لاک‌های نامرغوب می‌تواند باعث خشک شدن ناخن و شکنندگی آن‌ها شود و عوارض حساسیتی به جا بگذارد. درون شیشه های لاک ناخن.توصیه می‌کنیم برای حفظ بیشتر سلامت ناخن‌ها و جلوگیری از خشک شدن آن‌ها قبل از لاک زدن، روی ناخن‌های‌تان را مرطوب‌کننده بزنید. به یاد هم داشته باشید که در ماه بیشتر از 2 بار از پاک‌کننده‌های لاک ناخن استفاده نکنید. پیشنهاد می‌کنیم از استون برای پاک‌کردن لاک‌ها استفاده نکنید چون این ماده کوتیکول دارد و نیز خود ناخن را خشک می‌کند. انواعی از لاک پاک‌کن‌های بدون استون که حاوی روغن‌های خاص مانند آلوئه‌ورا باشند خشک‌کنندگی کمتری دارند.

مجله سیب سبز: