DEPRESS3

علم ژنتیک علم مطالعه چگونگی انتقال ویژگی های بیولوژیکی از والدین به فرزندان آنها است. سالیوان نیل و کندلر پژوهش هایی را که درباره ارتباط افسردگی با عوامل ژنتیک انجام شده بودند مورد مرور و بررسی قرار دادند. این پژوهشگران دریافتند که برخلاف یافته های مربوط به نقش هورمون های جنسی در ایجاد افسردگی ژن های انسان آشکارا در ایجاد افسردگی نقش دارند.
پژوهشگران برای تعیین این که آیا ژن ها می توانند در ایجاد اختلالات جسمی و روانی نقش داشته باشند می توانند به چند نوع مطالعه بپردازند. در یک نوع از این مطالعات افرادی که به افسردگی مبتلا هستند مورد ررسی قرار می گیرند تا مشخص شود که آیا افسردگی در خویشاوندان این گروه در مقایسه با جمعیت کلی بیشتر شایع است یا خیر. چنانچه ژن ها در ایجاد افسردگی در این گروه نقش داشته باشند پژوهشگران انتظار دارند که در خویشاوندان آنها با موارد بیشتری از مبتلایان به افسردگی مواجه شوند. انتظار می رود که میزان بروز افسردگی در والدین، خواهرها و برادرها و فرزندان افراد مبتلا به افسردگی بیشتر از بقیه باشد به دلیل این که این خویشاوندان بیشترین ژن های مشترک را با آنها دارند.
این نوع مطالعات نشان می دهند که افسردگی به خصوص افسردگی عود کننده منشا خانوادگی دارد. در صورتی که سابقه افسردگی داشته باشید اقوام شما سه برابر معمول در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار دارند. برعکس چنانچه یکی از والدین یا خواهرها و برادرهایتان سابقه افسردگی داشته باشد احتمال ابتلای شما به افسردگی نیز بسیار بالاست.

این مطلب توسط  مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد