stress

زنان متعاقب یک حادثه استرس زای زندگی یا در پی یک عامل استرس زای مزمن و شدید در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار می گیرند. بعضی انواع عوامل استرس زای مزمن بیشتر از سایر  انواع احتمال دارد به افسردگی منجر شوند. آن نوع استرس که به افسردگی اشخاص منجر می شود نوعی است که به لحاظ شدت متغیر است به این معنا که ممکن است موقعیت به مدت چند روز بد باشد سپس بهبود پیدا کند و آنگاه بار دیگر اوضاع وخیم تر از قبل شود. این وخامت ها و بهبودها غیر قابل پیش بینی هستند. یک زن هرگز نمی داند که وقتی صبح هنگام از خواب بیدار می شود روزش چقدر استرس زا خواهد بود.
وقتی استرس مزمن اما غیر قابل پیش بینی و به لحاظ شدت متغیر باشد سیستم واکنش به استرس بدن ما امکان آن را پیدا نمی کند که متوقف شود. هر بار که این سیستم شروع به از کار افتادن می کند چیز جدید دیگری اتفاق می افتد که واکنش دیگری به استرس را به کار می اندازد. وقتی این سیستم از کار نیفتد بدن ما به تولید هورمون کورتیزول ادامه می دهد که نتیجه اش تولید علائم و نشانه هایی شبیه به علائم و نشانه های افسردگی است که در بالا آنها را توصیف نمودم.
اختلاف و تعارضی که در یک رابطه مهم پیش می آید نمونه خوبی از این نوع استرس است این رابطه میتواند با هر کسی باشد مثلا با یک دوست نزدیک رئیس یا همکار، پدر یا مادر، یا شریک زندگی و همسر، عامل مهم این است که زن ناچار است با این شخص همواره ارتباط و تعامل داشته باشد.
رابطه ای که دچار تعارض شده باشد ممکن است پایدار باشد به این معنا که با گذشت زمان چندان بهتر یا بدتر نشود. ما می توانیم خود را با رابطه بدی که همیشه به یک صورت است وفق دهیم چنین رابطه ای باعث رضایت و خشنودی ما نمی شود اما حداقل قابل پیش بینی است اما بسیاری از روابط بد باعث ایجاد تعارض می شوند. تعارض ناراحت کننده است و به نظر می رسد برای کسانی که به آن دچار شده اند هر چیزی تعارض آفرین است. به همین دلیل برای بسیاری از مردم تعارض موجود در ارتباط ها عامل استرس زای مزمنی است که بعضی وقت ها و به صورتی غیر قابل پیش بینی بدتر می شود. بدن ما به دلیل این که دائما از سوی این تعارض تحریک می شود نمی تواند خود را با آن سازگار کند.
به نظر می رسد بسیاری از موارد افسردگی نتیجه همراه شدن استرس مزمن و غیر قابل پیش بینی با آن نوع سیستم واکنش به استرس است که بیش از اندازه فعال می شود و به کندی متوقف می گردد. این امر ممکن استیکی از دلایلی باشد که افسردگی ارتباط محکمی با زندگی زناشویی ناموفق دارد.

این مطلب توسط  مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد