images

فکر می کنم هر کسی نیاز دارد احساس کند که سختی های زندگی او برای دگیران اهمیت دارند. سهیم شدن دیگران در سختی های زندگی ما زنان ما را آرام می کند. چنین چیزی باعث می شود احساس کنیم که در سختی ها تنها نیستیم و کسی هست که از ما حمایت می کند. اما داشتن احساس تعلق پادزهر افسردگی نیست.
کسانی که به مفهوم واقعی محرم راز ما هستند توصیه های خوبی هم به ما ارائه می کنند. زمانی که حادثه بزرگ و بدی برای ما اتفاق می افتد عموما خودمان را زیر سوال می بریم. در این گونه مواقع کسانی که محرم راز ما هستند می توانند به ما کمک کنند تا در مورد جگونگی بروز این موقعیت استرس زا این که چنین موقعیتی چه معنایی برای ما دارد و عواقب آن در اینده چه خواهد بود به تفکر بپردازیم. آنها می توانند به ما کمک کنند که به گونه ای به این سوال ها پاسخ دهیم که مانع از مبتلا شدن ما به افسردگی شود.
هر زنی یا تجربه آرام کردن دوستی را دارد که محبوبش او را طرد کرده است یا این که خودش خواستار چنین دلجویی و آرامشی بوده است. زنی که طرد شده است می خواهد علت آن را بداند. می خواهد بداند که آیا خطایی از او سر زده که مورد طرد قرار گرفته است؟ آیا در آینده هر کسی که به او دل ببندد او را طرد خواهد کرد؟ در این گونه مواقع فرد محرم راز می تواند به او کمک کند تا طوری به این سوالات پاسخ بدهد که موجب ناراحتی اش نشود. فرد محرم راز به جای آن که نتیجه بگیرد که آن شخص به دلیل زیبا نبودن، جذابیت نداشتن، یا نقصی اساسی در شخصیت خود به این وضع دچار شده با دیدی واقع گرا اما به دور از سرزنش بررسی می کند که چه پیش آمد، او چه کرد و این که بهتر است دفعه آینده چه رفتارهای متفاوتی را در پیش بگیرد از زاویه ای دیگر به موقعیت استرس زا نگریستن بدون صحبت کردن با فردی دیگر کار دشواری است.
زنانی که محرم رازی ندارند ممکن است به خصوص با رو آوردن به مشروبات الکلی یا سوء مصرف مواد مخدر، مشکلات خود را نادیده بگیرند یا از آنها اجتناب کنند. احتمال بیشتری دارد که اتخاذ چنین رویکردی به جای آنکه به تلاش در جهت حل و فصل مشکل بینجامد به افسردگی منجر شود.

این مطلب توسط  مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد