images

زنان نیازهای دیگران را برآورده می کنند ما زنان غذا درست می کنیم خانه را تمیز می کنیم، خرید می کنیم، لباس ها و ظرف ها را می شوییم تغذیه و نظافت بچه های کوچک را بر عهده می گیریم و از افراد مسن خانواده پرستاری می کنیم هم چنین با نشان دادن علاقه به دیگران و فراهم آوردن امکانات راحتی و حمایت آنها را تحت حمایت عاطفی خود قرار می دهیم. زنان به ده ها شیوه ریز و درشت به دیگران نشان می دهند که مورد محبت و توجه قرار دارند و با این کار ما باعث می شویم که آنها احساس کنند مهم و دوست داشتنی هستند.
در دنیای مدرن کار خارج از منزل نیز بخش مهمی از زندگی زنان را تشکیل می دهد در عین حال آنچه باید برای برآوردن نیازهای خانواده در زمینه های تغذیه، نظافت و بهداشت، پوشاک و مراقبت از خانواده انجام شود وظیفه ای است که همچنان بر عهده زنان باقیمانده است. با این که ممکن است فعالیتهای به خصوصی تغییر کرده باشند اما زنان امروزی هم درست به اندازه مادر مادربزرگشان در یکصد سال پیش برای انجام کارهای خانه و مراقبت از فرزندان وقت می گذارند. میزان وقتی که شوهران امروزی صرف کارهای خانه می کنند از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر چه بخش اعظمی از مردان یعنی حدود یک چهارم آنها نه از بچه ها مراقبت می کنند و نه کارهای خانه را انجام می دهند. تعداد بسیار بیشتری از مردان صرفا کارهایی را انجام می دهند که با نقش جنسیتی آنها مرتبط باشد مثل باغبانی و حفاظت و نگهداری از ساختمان. برعکس مردان، زنان شاغل در واقع دو شیفت کار می کنند به این صورت که هم سر کاری می روند که بابتش حقوق می گیرند و هم در منزل بدون حقوق به کار می پردازند.
برای بسیاری از زوج ها، در میزان زمانی که زنان و مردان به مراقبت از فرزندان خود اختصاص می دهند بزرگترین عدم توازن برقرار است. زنان دو برابر شوهرانشان به مراقبت از فرزند خود
می پردازند. علاوه بر این زنان و مردان مسئول بخش های مختلفی از مراقبت از فرزند هستند. زنان مراقب برآورده شدن نیازهای فرزندان خود هستند آنها از فرزندان خود حمایت عاطفی به عمل
می آورند و موجبات ارامش او را فراهم می سازند. آنها مسئولیت تنظیم فعالیت های کودکان را هم بر عهده دارند. مردان برای بازی کردن با فرزندان خود و یاد دادن مهارت هایی مثل دوچرخه سواری به آنها وقت صرف می کنند کمترین احتمال وجود دارد که مردان برای مراقبت از نوزادان و کودکان پش دبستانی از خود مایه بگذارند زیرا آنچه این کودکان نیاز دارند مراقبت جسمانی است که جزء آنچه از یک پدر انتظار می رود نیست.
با این که پدرها ممکن است همنشین خوش رویی باشند اما جایگاه آنها با جایگاه مادر برابر نیست. چند بار شنیده اید که زنی بگوید شوهرش در حال پرستاری از بچه ها است؟ نقطه مقابل مسئولیت مورد سرزنش قرار گرفتن است وقتی اوضاع بچه ها خوب پیش نرود مثلا زمانی که مریض یا سرکش باشند وضع تحصیلی شان خوب نباشد یا دوستان کمی داشته باشند ما به سرعت بیشتری مادران را مورد سرزنش قرار می دهیم تا پدران را و در این گونه مواقع مادران هم ابتدا خودشان را سرزنش می کنند.

این مطلب توسط  مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد