angry parent

دلبستگی ناایمن باعث می شود که کودکان اعتقاد پیدا کنند که ارزش عشق و محبت ومراقبت را ندارد. این قبیل کودکان دارای عزت نفس ضعیفی هستند و از توانایی خود در رسیدن به اهدافشان در زندگی زیاد مطمئن نیستند و احساس بی کفایتی می کنند. عزت نفس پایین صرفا نشانه افسردگی نیست بلکه به انواع احساس های افسردگی نیز منجر می شود. وقتی بر این باور باشید که والدین تان شما را دوست ندارند یا به شما بی علاقه اند و هرگز به اندازه کافی برای آنها فرزند خوبی نخواهید بود در این صورتبه احتمال زیاد افسردگی اجتناب ناپذیر است.
زمانی که کودکان و نوجوانانی که دارای دلبستگی ناایمن هستند به استرس دچار شوند احتمال کمی وجود دارد که برای دریافت حمایت عاطفی به افراد دیگر رجوع کنند. احتمال کمی دارد که کودکی که والدین او به نیازهایش بی توجه هستند فکر کند که می تواند در موقع نیاز به افراد دیگری رجوع کند. کودک یا نوجوان دارای دلبستگی ناایمن که انتظار دارد دیگران هم به نیازهای او به همان نحوی پاسخ دهند که والدینش چنین میکردند وادار می شود تا خودش به تنهایی از پس مشکلات خویش بربیاید. این گونه راهبرد مقابله ای او را از دریافت کمکی باز می دارد که
می توانست برایش مفید باشد و باعث می شود که او تنها و منزوی بماند که خود این امر می تواند خطر ابتلا به افسردگی را در او افزایش دهد.

این مطلب توسط  مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد