index

تمامی اشکال بدرفتاری در دوران کودکی زنان را در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار می دهد. اگر چه بی توجهی و مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفتن به طور اخص عوامل مهمی هستند که می توانند فرد را در بزرگسالی به افسردگی مبتلا سازند. بدرفتاری به چه دلیل زنان را در معرض ابتلا به  افسردگی قرار می دهد؟
عصب شناسی
در ابتدایی ترین شکل آسیبی که طی دوران کودکی به کودک وارد می شود که از جمله آنها می توان به بی توجهی به او و سوء استفاده جنسی و جسمی از او اشاره کرد. می تواند افراد را نسبت به استرس بسیار حساس سازد. این قبیل افراد در مقایسه با افرادی که در دوران کودکی از این آسیب ها به دور مانده اند در برابر کمترین میزان استرس واکنش بسیار شدیدی از خود نشان می دهند. علاوه بر این واکنش بیولوژیکی آنها به استرس مدت طولانی تری باقی می ماند.
احتمال بیشتری دارد که برخی موقعیت های منفی یعنی موقعیت هایی که کودک کنترل ناچیزی بر آنها داشته به طور اخص در او به این تغییرات عصب شناختی منتهی گردند.
زنانی که در کودکی با آنها بدرفتاری شده ممکن است از لحاظ عصب شناختی آمادگی بیشتری داشته باشند تا در برابر استرس واکنش شدیدی از خود نشان دهند. چنانچه این قبیل زنان در شرایط استرس زا قرار بگیرند مصرف داروها ضد افسردگی از قبیل پروزاک می تواند به آنها کمک کند. اگر چه این عقیده در تئوری درست به نظر می رسد اما پژوهش زیادی در این باره صورت نگرفته است. با این حال برای بسیاری از زنانی که چنین پیشینه ای دارند به چهت پیشگیری داروهای ضد افسردگی به خصوص پروزاک تجویز می شود.

این مطلب توسط  مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد