565284+98
چه نوزادانی حساس تر و آسیب پذیر تر از دیگران هستند فصل تولد چه تاثیراتی روی سلامتی آن ها دارد نکات مهم در این زمینه را در ادامه مطلب با هم می خوانیم

نتایج مطالعات جدید نشان داده است نوزادانی که در زمستان بدنیا می‌آیند دارای ریه ضعیف‌تری به نسبت نوزادانی هستند که در ماه‌های گرم سال بدنیا می‌آیند.
گفتنی است، تولد در ماه‌های سرد سال از نوامبر تا ژانویه می‌تواند خطر ابتلا به مشکلات تنفسی را در نوزادان تا حد بالایی افزایش دهد.
بررسی‌ها نشان می‌دهند، همچنین دارا بودن مادر با سن بالا و یا استعمال سیگار توسط مادر در دوران بارداری نیز می‌تواند خطر بدنیا آوردن نوزاد دچار مشکلات تنفسی را افزایش دهد.
پژوهشگران اعتقاد دارند نوزادان بدنیا آمده در فصل زمستان ممکن است در رحم مادر دچار آلودگی به انواع بیشتری از ویروس‌ها و یا آلرژن‌ها قرار داشته باشند.
کارشناسان دانشگاه برگن در نروژ این نتایج را با تجزیه و تحلیل داده‌های مربوط به بیش از 12 هزار نفر بدست آورده‌اند.
کارشناسان این داده‌ها را از عملکرد ریه کودکان بین سن 9 الی 11 سال در یک مطالعه گسترده در کل قاره اروپا از جمله کشور انگلستان بدست آورده‌اند.
کارشناسان اعتقاد دارند مادران مسن‌تر احتمال بیشتری دارد که کودکانی با عملکرد ریه ضعیف بدنیا آورند زیرا دچار عوارض اضطراری بیشتری به هنگام زایمان هستند.
همچنین این مادران بیشتر فرزندان خود را توسط عمل سزارین بدنیا می‌آورند و این می‌تواند بر عملکرد سیستم ایمنی بدن کودک در حال رشد اثر بگذارد.
نتایج این گزارش، در مجله plosone به چاپ رسیده است.سطوح پایین ویتامین D نیز از جمله عوارضی است که می‌تواند به بروز آسم در کودکان منجر شود.
سایر عوامل چون آلودگی محل زندگی مادر حین بارداری نیز در بروز مشکلات تنفسی مادرزادی در کودکان مؤثر است.
با وجود اینکه در سال‌های اولیه تولد سیستم ایمنی بدن بسیار قوی است و می‌تواند آسیب‌ها را ترمیم کند، اما در ترمیم مشکلات تنفسی موفق نیست.
منبع: دیلی‌میل