index

 کودکانی که در معرض هر نوع آسیب قرار می گیرند ممکن است به لحاظ بیولوژیکی آمادگی آن را پیدا کنند که نستب به استرس واکنش شدیدی از خود نشان دهند. علاوه بر این زنانی که قبلا مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته اند اغلب به گونه ای ناموثر به استرس واکنش نشان می دهند. این قبیل زنان به خصوص زمانی که سعی می کنند با احساسات دردناکی مواجه شوند که ناشی از تجارب دوران کودکی آنها است در مقابله با مشکلات سعی می کنند یا از آنها اجتناب کنند یا آن که آنها را نادیده بگیرند. به خاطر داشته باشید که زنان در صورتی که احساس کنند بر مسائل و مشکلات کنترلی ندارند احتمال زیادی دارد که از آنها اجتناب کنند یا آنها را نادیده بگیرند.
بسیاری از زنان در گذشته مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند آنها ممکن است احساس کنند که با اینکه نمی توانند کاری در این زمینه انجام بدهند اما می توانند موقتا احساس ناخوشایندی را که مرتبا به ذهنشان می آید کاهش دهند. از طرف دیگر نادیده گرفتن و اجتناب از احساسات مربوط به مورد سوء استفاده جنسی واقع شدن آنها را در معرض خطر ابتلا به افسردگی قرار می دهد.
نادیده گرفتن احساسات دردناک مربوط به سوء استفاده جنسی ممکن است در همان زمان وقوع سوء استفاده یک رفتار انطباقی باشد کودکی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته است قطعا بر این عمل کنترلی ندارد. اما ادامه دادن به اجتناب از احساسات ناخوشایند مربوط به چنین تجاوزی در بزرگسالی می تواند زنان را در موقعیت های دردناک جدیدی از قبیل ازدواج ناموفق قرار بدهد. لیزا قبل از این که شوهرش به او بگوید که پسر نامشروعی دارد با علامت های هشدار دهنده زیادی رو به رو شده بود که نشان می دادند ازدواج او دچار مشکل شده است اما از آنجایی که او این علامت های هشدار را نادیده گرفت وضعیت او وخیم تر شد تا این که دیگر نتوانست منکر شود که به دردسر افتاده است.

این مطلب توسط  مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع دکتر سلام(hiDoctor.ir) مجاز می باشد